banner39

Ekonomi devleri zam sınavında

Türkiye'nin en önemli toplu iş sözleşmelerinden biri olan ve otomotiv, beyaz eşya ve metal sanayinde yaklaşık 100 bin işçiyi ilgilendiren zam pazarlığı başladı.

İş Dünyası 26.09.2010, 13:55 26.09.2010, 13:55
Ekonomi devleri zam sınavında


 
Türkiye'nin en önemli toplu iş sözleşmelerinden biri olan ve otomotiv, beyaz eşya ve metal sanayinde yaklaşık 100 bin işçiyi ilgilendiren zam pazarlığı başladı. 

Grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri aralarında Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş, Arçelik A.Ş, Aygaz A.Ş, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş, Delphi Otomotiv Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş, Ford Otomotiv Sanayii A.Ş, Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş, Man Türkiye A.Ş, Mercedes-Benz Türk A.Ş, Otokoç Otomotiv Ticaret ve San. A.Ş, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş, Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş'nin de bulunduğu Türkiye'nin önde gelen işletmelerinde çalışan işçileri ilgilendiriyor.

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yaptıkları iki Başkanlar Kurulu toplantısı ardından toplu iş sözleşmesi tekliflerini hazırlayarak, işverenleri temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına (MESS) ilettiklerini söyledi.

İş kolunda Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş'in ayrı ayrı toplu iş sözleşmesi görüşmesi yürüttüğünü ifade eden Kavlak, sendika olarak toplu iş sözleşmesi masasına 90 bin işçi adına oturduklarını, diğer sendikalarla birlikte görüşmelerin yaklaşık 100 bin işçiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Ekonomik ve sosyal haklara ilişkin taleplerine yönelik bilgi veren Kavlak, toplu iş sözleşmesinin ilk 6 ayında yüzde 9,58, ikinci 6 ayında enflasyon, üçüncü 6 ayında enflasyon artı 2 puan ve dördüncü 6 ayda enflasyon oranında zam talep ettiklerini bildirdi.

Kavlak, sosyal hakların da toplu iş sözleşmesinin birinci yılında yüzde 16, ikinci yılında enflasyon artı 2 puan oranlarında artırılmasını istediklerini belirtti.

Zam talebinde Türkiye İstatistik Kurumunun değil ''işçinin enflasyonunu'' dikkate aldıklarını dile getiren Kavlak, zam talebinde özellikle işçinin enflasyonunu oluşturan 5-6 maddedeki fiyat değişimlerini hesaba kattıklarını söyledi. Kavlak, ''Bir enflasyon bir de işçinin yaşam gerçeği var. Biz talebimizde bu gerçekten yola çıktık'' dedi.

-İŞ YERLERİ İLK 50'NİN 20'Sİ-

Türkiye'nin en büyük işletmelerinde ilk 50'nin 20'sinin, ilk 500'ün 50'sinin örgütlü oldukları iş yerleri olduğuna dikkati çeken Kavlak, işveren sendikasıyla işbirliği yaparak üyelerini kalifiye hale getirdiklerini, bunun işletmelerin büyümesinde en büyük faktörlerden biri olduğunu söyledi.

Sektörde ekonomik krizin yaralarının üyelerinin de özveri ve gayretleriyle sarıldığı vurgulayan Kavlak, bunun yanında özellikle yan sanayide sıkıntı bulunduğunu ifade etti. Kavlak, işverenlere sundukları zam teklifinin, yan sanayiye, güçleri ve imkanları doğrultusunda yansıyacağını belirtti.

Türk Metal Genel Başkanı Kavlak, iş kolunun alt sektörlerinde 2008 verilerine göre satışların yüzde 27 ile yüzde 112 oranlarında arttığına işaret ederek, ''Taleplerimiz günün koşulları dikkate alındığında oldukça makul. Bu büyümeye alın terini akıtan işçiler olarak büyümeden payımızı istiyoruz'' diye konuştu.
 

Kaynak:AA

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü