banner39

Facebook, İsrailli 'face.com'u satın aldı

Facebook, gelişmiş yüz tanıma uygulamalarıyla bilinen İsrail menşeili Face.com'u satın aldı.

İş Dünyası 19.06.2012, 13:40 19.06.2012, 13:47
Facebook, İsrailli 'face.com'u satın aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Facebook, mayıs ayındaki halka arzından bu yana ilk alımını gerçekleştirdi. Facebook, gelişmiş yüz tanıma uygulamalarıyla bilinen Face.com'u satın aldı.

Medyaya yansıyan haberlere göre, İsrail merkezli Face.com'un devri için 80-100 milyon dolar dolayında bir meblağ ödendi.

Face.com'dan yapılan açıklamada, "Facebook ekibine katılıyoruz. Böylece daha muazzam ürünlere imza atabilmek için daha fazla imkâna sahip olacağız. Tek istediğimiz buydu" denildi.

Yüz tanıma teknolojileri alanında önde gelen platformlar arasında anılan Face.com, etiketlenmemiş kişisel fotoğraflarınızı bulmanızı sağlayan "Photo Finder" ve grup fotoğraflarının bir kerede etiketlenmesini sağlayan "Photo Tagger" adlı iki Facebook uygulamasına da sahip.

Uzmanlar, Face.com'un devrini Facebook'un mobil cihazlara ağırlık veren stratejisinin önemli bir parçası olarak görüyor. Eş zamanlı yüz tanıma teknolojisini tamamlama aşamasında olduğu belirtilen Face.com, bu alanda akıllı telefonlar için de uygulamalar geliştiriyor. Facebook'ta her gün paylaşılan fotoğraf sayısı 300 milyonu buluyor.

Facebook'un yüz tanıma uygulaması, "kullanıcıları bilgilendirmeden ve onaylarını almadan, keyfi şekilde uygulandığı" gerekçesiyle Avrupa ülkelerinde eleştiriye uğruyor. Konuyla ilgili Almanya'da başlatılan soruşturma, Facebook yönetiminin Avrupa Birliği standartlarını uygulayacağı sözünü vermesi üzerine geçen hafta durdurulmuştu.

Google'ın Google+ adlı sosyal ağı da geçen yılın sonunda "Find my face" adlı bir yüz tanımlama uygulamasını başlatmıştı. Kullanıcının onayıyla harekete geçen uygulama, yüz modelini çıkarttıktan sonra arkadaşlarının fotoğraflarında yer alıp yer almadığını inceliyor.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?