banner15

Genç nesil sanayi sektörüne ilgisiz

İstikrarlı bir büyüme için üretimin ve sanayinin gelişmesi en önemli şart iken genç nesil sanayi sektöründe çalışmak istemiyor...

Genç nesil sanayi sektörüne ilgisiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, gençlerin sanayi sektöründe çalışmak istemediklerini belirterek yeni nesilde sanayi kültüründen bir kopuş olduğunu söyledi.

9 - 11 Haziran tarihlerinde Dünya Ticaret Merkezi’nde yapılacak ‘İstanbul kariyer ve İstihdam Fuarı’nın (İSKİF) basın toplantısında konuşan Bahçıvan, fuara önem verdiklerini ve sanayinin ihtiyaç duyduğu en önemli konunun nitelikli istihdam olduğunu söyledi.

Günümüzde gençlerin meslek seçiminde sanayiden uzak durduğunu ifade eden İSO Başkanı Bahçıvan, “Hizmet sektörü ve devlette çalışmak istiyorlar” dedi. Sanayicinin nitelikli eleman sorununun çok köklü ve yapısal olduğunu, sadece bir kurumun çabaları ile çözülebilecek gibi olmadığını belirten Bahçıvan şöyle konuştu:

“İşte bu nedenle bu konunun odağında olan tüm paydaşların bir araya gelmesi ve bugün bizlerin yaptığı gibi bu tür güçlü etkinlikleri hayata geçirmeleri önemlidir. Bu yapılmadığı taktirde, yaşadığımız sorun daha da derinleşecek ve istihdamın sanayiden kopuşu hızlanacaktır. Zaten bugün bile işgücüne yeni katılacak olan kitlenin çoğunda sanayi sektörü artık bir tercih değil. Şu anda çalışanlar veya çalışma adayı noktasında olanlar için aday alanlar arasında sanayi en gerilerde. Adayların kilitlendiği hedef daha çok hizmet ve devlet.”

"SANAYİCİ TORUNUNA GÜVENMİYOR"

“Kısacası yeni nesilde sanayi kültüründen duygusal bir kopuş var” diyen Bahçıvan şöyle devam etti:

“Büyük güçlüklerle sanayi kültürünü oluşturanların bile bugün torunlarına sanayiyi bırakma endişesi içinde olduklarını görüyoruz. Oysa Türkiye’nin tüketimden değil üretimden itibar kazanan bir topluma dönüşmeye ihtiyacı var. Bu dönüşüm ancak genç kuşakları sanayi ile yeniden barıştırmak ve sanayiyi nitelikli bir istihdam kalitesine ulaştırmaktan geçiyor.

İSKİF fuarı işte bu anlamda önemli bir işlevi yerine getiriyor. İşverenlerle, yani bu ülke için iş, aş ve istihdam yaratanlarla iş arayanları buluşturuyor. Yaklaşık 100 bin ziyaretçinin beklendiği bu fuarın daha güçlü bir buluşma zemini olabilmesi için İSO olarak fuara katılmaları için tüm üyelerimize çağrıda bulunacağız. Bu konu Türkiye için bir sosyal sorumluluk.”

“23 BİN 500 İŞE ELEMAN BULUNAMIYOR”

İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İSKİF’te asgari 10 bin kişinin iş sahibi olmasının ve işsizliğin önemli oranda azaltılmasının hedeflendiğini söyledi. Coşkun, şu anda İŞKUR’da 23 bin 500 açık iş bulunduğunu ve bunun dağılımı incelendiğinde işverenlerin ağırlıklı olarak ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki meslekleri daha çok talep ettiğini belirtti.

İmalat, tekstil, güvenlik, sağlık, havacılık, bilişim, beden işçisi, çağrı merkezi ve satış-pazarlama alanlarında işverenlerin talebi olduğunu kaydeden Coşkun, işverenlerin yüzde 70’inin aradıkları meslekte yetişmiş eleman bulamadıklarını ilettiklerini söyledi.

Coşkun, “Fuara 100 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Fuar danışmanlık ofisi gibi çalışacak, işletmelerin stantlarında insan kaynakları yetkilileri ve yöneticileri ziyaretçilerle birebir görüşmeler yapacak” dedi.

Ekonomistler dengeli ve istikrarlı bir kalkınma için üretimin ve sanayi sektörünün büyümesinin gerekli olduğunu belirtiyor. Sadece finans ve hizmet sektöründeki büyüme ile bu mümkün olmuyor. Sanayi sektörünün büyümesi için hükümet tarafından gerekli adımların atılması gerektiği kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48