banner39

Google, Anadolu'da girişimci arıyor

İstanbul’un dışına çıkma kararı Google Türkiye, sekiz şehir belirledi. Gençleri yeni ekonomi girişimcisi yapmak için çalışıyor.

İş Dünyası 18.04.2011, 11:38 18.04.2011, 11:38
Google, Anadolu'da girişimci arıyor

ABD’li Google Anadolu’da girişimci avında çıkıyor.İstanbul’un dışına çıkma kararı Google Türkiye, sekiz şehir belirledi.

Gençleri yeni ekonomi girişimcisi yapmak için çalışıyor. Yeni ekonomi devi Google’ın Türkiye ayağı internet alanındaki girişimleri açığa çıkarmak adına yeni bir projenin altına imza attı.

Bu proje adına İstanbul’un dışına çıkma kararı alan Google Türkiye ekibi, Anadolu’nun sekiz farklı şehrinde üniversite çağındaki genç beyinleri internet alanında iş yapma fikrine yönlendirmek tarafında bir dizi etkinliğin altına imza atma kararı aldı.

Bu proje, internet tutkunu üniversite öğrencilerinin dijital bir ajans kurup, başta kendi şehirlerindeki küçük işletmeler olmak üzere firmalara bu alandaki fırsatları içeren hizmet vermelerini kapsıyor.

Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, Google içinde de yeni bir fikir olan bu projeyi Türkiye ekibi olarak önerdikleri ve projenin merkezden onay aldığını söyledi.

İçil, küçük ölçekli şirketlerin internet servislerini yeterince kullanamadığı fikrinden yola çıkarak Türkiye’de şekiz şehir belirlediklerini, burada pazarın büyümesini beklemek adına kendilerinin harekete geçerek pazarın hareketlenmesini sağlamayı planladıklarını ifade etti.

Google genç girişimciler için hazırladığı bu projeyle belirlenen sekiz farklı şehirde internet ekonomisi, AdWords eğitimi, dijital reklam alanında dersler veriyor, kamplar ve yarışmalar düzenliyor.

Genç girişimcilerin yeni bir şirket kurma aşamasından, internette satışa uzanan yelpazede bu projeyle bilgi sahibi olduğunu aktaran Mustafa İçil, önümüzdeki yıllarda Anadolu’da yeni ekonomi alanında birçok yeni projenin başlamasını beklediklerini belirtti.

Geçen ay uygulamasına başlanan projenin isminin “Google Genç Ajanslar Akademisi” olduğunu belirten Google Ürün Pazarlama Müdürü Zeynep İnanoğlu, “Amacımız Türkiye’nin farklı bölgelerindeki gençleri internet ekonomisine kazandırmak. Üniversite öğrencilerini internet reklamcılığı ile tanıştırıp bu alanda girişimciliğe teşvik etmek ve başarılı olmaları için gerekli becerileri kazandırmak istiyoruz” dedi.

“Burada öğrencilere farklı türlerdeki işletmelerin internette nasıl başarılı bir şekilde pazarlanabileceğini anlatıyoruz” diyen İnanoğlu, şirketin yurtdışı birimlerinde bu projeye ilgi olduğunu belirterek, “Bu proje Google bünyesi içinde ilk defa Türkiye’de uygulanıyor ve merakla izlenmekte” diye konuştu.

Sekiz şehirde sekiz üniversite
* Eskişehir Anadolu Üniv.
* Karadeniz Teknik (Trabzon)
* Gaziantep Üniversitesi
* Akdeniz Üniv. (Antalya)
* Erzurum Atatürk Üniv.
* Çukurova Üniv. (Adana)
* Pamukkale Üniv. (Denizli)
* Konya Selçuk Üniversitesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?