banner39

Gül ve Erdoğan Alkumru Barajı'nı açtı

Siirt'te Botan Çayı üzerine yaptırılan Alkumru Barajı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından açıldı.

İş Dünyası 19.05.2011, 23:12 19.05.2011, 23:12
Gül ve Erdoğan Alkumru Barajı'nı açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Alkumru Barajı ve Hidro Elektrik Santrali açılışına eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı. Çocuklara hediyeler de dağıtan Erdoğan Basın mensuplarına poz verdi. 
 
Siirt'te Botan Çayı üzerine yaptırılan Alkumru Barajı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Siirt'in Tillo ilçesine yakın bir mesefade inşa edilen Alkumru Barajı ve Hidro Elektrik Santrali (HES) açılışı ile HES Proje Başlatma ve Kirazlık HES temel atma ortak törenlerine katıldı. Açılış töreninde Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii

Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile barajı yaptıran Limak, Statkraft ve Baren şirketlerinin yetkilileri de hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Mayıs Atatürk'ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Ankara'da en güzel şekilde kutladıktan sonra Siirt'te geldiğini söyledi. Gül, "Bütün devlet erkanının burada olmasının bir sebebi var. Nadir olur böyle. Bu büyük işi takdir ettiğimizi ve bu büyük projelere destek vereceğimizi göstermek için buradayım. Millet ve devlet olarak hep alıştık büyük projeleri devlet projeleri olarak gerçekleştirmeyi. Bunlar yıllar aldı. Bu tip projeler 15-20 yıllarla ifade edilirdi" dedi.

Türkiye'de nehirlerin yıllarca akıp gittiğini anlatan Gül, "Eminim bunlar üzerinde çok destanlar yazıldı, çok şiirler yazıldı, burada geçen çok hikayeler yazıldı. Ama ilk barajlar yapılıyor, sulama kanalları yapılıyor ve bunu artık özel sektör ve büyük firmalar yapıyor. Bunları finans kurumları tereddüt etmeden destekliyor" diye konuştu.

Türkiye'nin başka ülkelerle kıyaslanmayacak kadar doğru istikamette gittiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye riskleri minimize eden, fırsatları değerlendiren bir ülke. Yerli ve yabancılara yatırım yapmaktan kaçınmamaları çağrısında bulunuyorum. Eminim içerden ve dışarıdan finansman kaynakları kolay gelecektir. Türkiye'nin bu ekonomik politikayla riskleri azdır, fırsatlar büyüktür. Bunun farkında varıldığı zaman bu ülkede yarış içinde olacaklardır yatırım yapmak için" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin nehir ve çayları üzerindeki baraj projelerini 2015 yılına kadar bitirmek zorunda olduğunu söyledi. Gül, "Dünya değişiyor bu konuda değişik etkenler ortayı çıkıyor. Önceliğimizi bunlara vermemek gerekiyor. Başta Ilısu olmak üzere bütün bu tesisleri bitirmemiz gerekiyor. Hükümetin bunun farkında olması, bizi memnun etmektedir" dedi.

Bugün açılışını gerçekleştirdikleri yatırımların toplam maliyetinin 1.5 milyar dolar olduğunu anlatan Gül, bu rakamın küçümsenemeyeceğini kaydetti. Gül, "Bugün 1. 5 milyar dolarlık projeyi görüyoruz toplamda. Aslında entegre bir proje olarak düşünebiliriz. Bütün bunları özel sektör organize etti. Onun için bugün bütün devlet erkanı olarak buradayız. Önce değerli hükümete ve başbakanımıza bu ortamı sağladıkları için teşekkür ediyorum. Sonra 'bu işi başaracağız' diyen sağlam yerli ve yabancı bütün bu  finans kurumlarına teşekkür ediyorum. Artık nehirler boşuna akmayacak. Artık insanların faydasına olan büyük projeyle gerçekleşiyor" diye konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Siirt'te sağlık, eğitim, tarım ve kültür alanında da gerçekleştirilen yatırımların toplu açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Erdoğan, "Bugün birçok açılışı da birlikte gerçekleştiriyoruz. Toplamda 830 milyon lira olan eğitim-sağlık hizmetlerini birlikte açıyoruz. Açılışlar arasında kız öğrenci yurdu, Baykan ve Tillo'da kapalı saha hizmeti, çocuk evleri, kadın konuk evi, tarihi birçok yer var. Şirvan Kültür Merkezi'ne otel, Şeyh Osman Türbesi düzenlemesi yapıldı. Bugün açılışını yapıyoruz. Tarım, içme suyu, ulaşım, Kurtalan taş kırma tesisini resmen açıyoruz ve Siirt'e kazandırıyoruz" dedi.

Siirt'in 50 yıllık içme suyu sorununu bugün çözdüklerini anlatan Başbakan Erdoğan, "Siirt'te içme suyu tesislerini de hizmete alıyoruz. Susuzluk konusunda Siirt ve ilçelerinin 50 yıllık sorunu vardı. Bunu sona erdirdik. Üç bölümden oluşan bu projenin acil kısmını öne aldık ve bitirdik. Bugün son aşaması olan arıtmayı hizmete sunuyoruz. 126 kilometrelik içme suyunu tamamlamış bulunuyoruz. Bu eserlerin en önemlisi, Tillo Aydınlar Alkumru Barajı ve HES tesisi" dedi.

"'SU AKAR TÜRK BAKARDAN, SU AKAR TÜRK YAPAR'A GEÇTİK"

Türkiye'de yıllarca 'Su akar, Türk bakar' denildiğini anlatan Erdoğan, şimdi bunun 'Su akar Türk yapar'a çevirdiklerini belirterek, "Çünkü 3-4 yıl içinde sınır aşan sular için ciddi engeller olacak. Şuan burada gerek Çetin HES, gerek Kirazlık çok önemli. Botan'ın farklı akışları boyunca baktığımızda 16 baraja kısa zamanda kavuşacağız. Siirt'i yatırımlarla enerji yatırımı merkezi haline getiriyoruz. Bundan sonraki girişimcileri alkışlıyorum. Cumhurbaşkanımıza katılımından dolayı şükranlarımı ifade ediyorum" ifadelerini kullandı. 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?