banner39

Hükümet DEİK'le koordinasyon sorunu yaşamış

Bakan Zeybekçi, eski DEİK'le koordinasyon konusunda çeşitli tıkanmalar yaşandığını, bu sebeple yenilenmesine karar verdiklerini söyledi

İş Dünyası 30.09.2014, 11:28 30.09.2014, 11:38
Hükümet DEİK'le koordinasyon sorunu yaşamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, eski DEİK'te koordinasyon bakımından tıkanmalar yaşandığına dikkat çekerek yeni kurumda başkanın seçiminden başka bir dahlinin olmayacağını söyledi.

Wall Street Journal Türkçe serivisine röportaj veren Bakan Zeybekçi, eski DEİK'te 25 yönetim kurulu üyesinin 13 tanesinin belli bir merci tarafından belirlenirken şimdi hepsi genel kurul tarafından belirlenir hale geldiğini kaydetti.

Zeybekçi, DEİK'in yeni yapsı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"İlk seçici kurul Genel Kurul olacak. Bakanlık olarak bizim tek bir şeyimiz var: Seçilen Yönetim Kurulu'nun 35 üyesi içinden bir tane başkan seçmek. Bunun dışında hiçbir dahlimiz olmayan bir süreç başlattık. Tabii ilk oluşturmak da yönetmeliğimizde yazıldığı gibi bu şekilde oldu. Yönetmelik yayınlanırken yönetim kurulu listesini de yayınlamış olduk. Bu da ilk genel kurula kadar gidecek. İlk genel kurulu da, belki Kasım sonuna kadar gerçekleştirmek istiyoruz."

Türkiye'nin pazarlanması konusunda devletten çok özel sektöre iş düştüğünü belirten Zeybekçi, DEİK'i bu sebeple yeniden düzenleme ihtiyacı doğduğunu söyledi. Eski DEİK'İn önemli hizmetler üstlendiğini fakat koordinasyon konusunda tıkanmalar yaşandığını kaydeden Bakan Zeybekçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim hedef ülkelerimiz var mesela. Gittiğimiz hedef ülkelerde, ilgili alanlarda, Cumhurbaşkanımızın ya da Başbakanımızın elde ettiği bir kazanımı alıp götürüp sonlandıracak olan özel sektördür. Oradaki bir sektörle ilgili herhangi bir konuyu devlet götürmeyecek ki! Onu özel sektör alıp götürecek. İşte orada bir tıkanıklık yaşanıyordu. Görüşmeler çok güzel, anlaşmalar harika, fiiliyata, ürüne dönmesinde sıkıntı yaşıyorduk. Veya tam tersi. Özel sektör bir yere gidiyor. Görüşmelerde bulunuyor. O ülkede bazen bakanlarla, Başbakanlarla dile getirilen konuların Türkiye'ye geldiğinde bir yönetmelik ya da kanuna dönüşmesinde bir sıkıntı oluyordu. Bunları ortadan kaldırmak için yapılan bir düzenleme bu. DEİK'in yönetmeliğine bakınca önceki hali ile bugünkü hali arasında bir müdahaleci anlayıştan çok çok çok daha uzaktır. Eskiden 25 yönetim kurulu üyesinin 13 tanesi belli bir merci tarafından belirlenirken şimdi hepsi genel kurul tarafından belirlenir hale geldi."

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?