banner39

Hyundai'nin ilk elektrikli otosu yollarda

Hyundai'nin ürettiği ilk tam yollu elektrikli aracı BlueOn, Seul'de düzenlenen törenle yola çıkartıldı.

İş Dünyası 16.09.2010, 18:14 17.09.2010, 07:41
Hyundai'nin ilk elektrikli otosu yollarda

Hyundai'nin ürettiği ilk tam yollu elektrikli aracı BlueOn'un, Seul'de düzenlenen törenle yollara çıkartıldığı bildirildi. Hyundai'den yapılan yazılı açıklamada, Hyundai'nin yaklaşık 10 yıldır alternatif yakıtlı ve elektrikli araçlar üzerinde çalıştığı ve bu konuda öncü firmalardan biri olduğu belirtildi.

''BlueOn'' ismini alan araç için yaklaşık 35 milyon dolarlık yatırım yapıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''İlk kez geçen yılki Frankfurt Otomobil Fuarı'nda ön çalışma olarak sergilenen aracın tam yollu çalışır versiyonu (FSEV - Full Speed Electric Vehicle) olan BlueOn ise, Hyundai'nin A-segmentinde yer alan i10 modelinin yenilenen versiyonu baz alınarak geliştirildi. Hyundai, ilk etapta 30 adet BlueOn'u, gelişimlerini sağlamak ve şarj istasyonlarının altyapısını denemek amacıyla iki yıl süreyle çeşitli devlet kurumlarına vermeyi, ayrıca Kore;nin çevreci imajına katkıda bulunmak için de yaklaşan G20 Zirvesi'nde bu araçları tanıtım amacıyla kullanmayı planlıyor.''

BlueOn'un uzunluğunun 3 bin 585, genişliğinin bin 595, yüksekliğinin ise bin 540 milimetre olduğu ifade edilen açıklamada, söz konusu araçta yenilikçi tasarıma sahip 16.4 kilowsaatlik LiPoly elektrikli motor bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, elektrikli araçların nikel-metal hibrid batarya ve elektrikli motorla çalıştıkları için aracın performansının bataryaların ömrüne ve dolum kapasitesine bağlı olduğunu ancak Hyundai'nin LiPoly kullanarak aynı gücü yüzde 30 oranında daha hafif ve yüzde 40 oranında daha az yer kaplayan bataryayla elde ettiği belirtildi.

Aracın saatte 130 kilometre hıza ulaştığını vurgulanan açıklamada, ''0-100 km/s hızlanmasını 13,1 saniyede gerçekleştiren BlueOn, benzinli motora sahip bazı rakiplerinden daha başarılı sonuçlar elde ediyor'' denildi.

Açıklamada, BlueOn'un şarjı tam olarak doldurulduğunda 140 kilometre yol yapabildiğine de dikkat çekildi.

BlueOn'un 220 voltluk ev tipi ve 380 voltluk sanayi tipi prizlerle iki farklı şekilde şarj edilebildiği belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

''Ev elektriğiyle 6 saatte tam olarak şarjı dolan BlueOn;un ön tarafında bulunan çabuk şarj ünitesiyle bataryasının yüzde 80'lik kısmı 25 dakikada doldurulabiliyor. Motorla birlikte çalışan parçalar da elektrikli olduğu için elektrikli hidrolik direksiyon sistemi, elektrikli su pompası ve kendi kendine şarj olan fren sistemi de BlueOn'a uyarlanabiliyor.

Ayrıca kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla BlueOn'da şarj durumunu ve en yakın şarj istasyonlarının yerini gösteren gelişmiş telematik sistemi ve sesli komut sistemiyle çalışan 4.2 inçlik LCD ekran bulunuyor.''

Hyundai'nin 2012 yılının sonu itibariyle 2 bin 500 adet BlueOn'u üretmiş olmayı hedeflediği ifade edilen açıklamada, ''Hyundai'nin önümüzdeki birkaç yıl içinde çeşitli araçlarının hibrid ve tam elektrikli versiyonları da yollara çıkacak ve hidrojenle çalışan modelleri de 2014 itibariyle seri üretime alınacak'' denildi.

Kaynak:AA
 
 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?