banner15

İhracata 'helal' dopingi

Türk şirketleri, ürünlerine 'helal' sertifikası alarak ihracatta yeni pazarlara yelken açtı. Beyaz etten una varıncaya kadar Türk malı birçok ürün için Müslüman ülke ithalatçı şirketleri sıraya girdi.

İhracata 'helal' dopingi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Türk şirketleri, ürünlerine 'helal' sertifikası alarak ihracatta yeni pazarlara yelken açtı. Beyaz etten una varıncaya kadar Türk malı birçok ürün için Müslüman ülke ithalatçı şirketleri sıraya girdi. Sadece bir firma un için sertifika alınca 20 bin tonluk yeni dış pazara kavuştu. Et şirketi Beş Yıldızlar ise sertifikayı alır almaz üç ayrı ülkeden sipariş aldı. 

Türk şirketleri ihracatta yeni bir mecra keşfetti. Helal sertifikasının alınmasıyla Türk malı gıdalar Müslüman ülkelerden büyük rağbet gördü. Bugüne kadar sertifika almadıkları için bulunmadıkları yeni ihracat pazarlarına yelken açan firmalar, şaşırtıcı derecede ilgi gördüklerini açıklıyor. Helal sertifikası özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere de ihracatçı olma veya dış satışlarını artırma yolu açtı.

Aldığı helal sertifikasının ardından Emiroğlu Un Sanayii şirketi, Malezya, Irak, Filipinler ve Endonezya'ya 20 bin ton un satmaya başladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Emir, sertifika sayesinde Müslüman ülkelerin, unlarını almak için sıraya girdiğini söyledi. Yurtdışında İslam toplumlarının helal gıdaya çok dikkat ettiğini vurgulayan Emir, sertifikayla büyük bir un ihracatçısı haline geldiklerini anlattı.

Beş Yıldızlar Et Sanayii Genel Müdürü Gökhan Altınkaya ise aldıkları helal sertifikasının ardından üç farklı ülkeden ürün siparişi aldıklarını açıkladı. Bu kapsamda ilk anlaşmayı Iraklı bir firmayla yaptıklarını belirten Altınkaya, Türk tüketicilerin helal sertifikalı ürünlere yönelmesiyle iç pazarda da bu sertifikanın önemli hale geleceğine dikkat çekti. Arap ülkelerinin helal sertifikası nedeniyle Yeni Zelanda, Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerden et ithal ettiğini bildiren işadamı, Türk markalarının bu vasfı elde ettiği andan itibaren Arap ülkelerine ihracat yapabilir hale gelebildiğine işaret etti.

Erpiliç Tavukçuluk Genel Müdürü Mustafa Ericek ise helal gıda sertifikasıyla birlikte tüketicilerin ürünlerini daha bir güvenle almaya başladığını kaydetti. Erpiliç olarak Avrupa Birliği İhracat Ön İzin Belgesi alan tek şirket olduklarını aktaran Ericek, Orta Asya Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere İran ve Irak'a ciddi miktarda satış yaptıklarını vurguladı.

Baklava ve helva üreticisi Seyidoğlu Şirketi Genel Müdürü Mehmet Göksu, helal sertifikasının ardından Ortadoğu ve Arap ülkelerinden 200 bin liralık yeni sipariş aldıklarını açıkladı. Arap ülkelerinden sürekli helal sertifikası sorulduğunu belirten Göksu, "Bu belgeyle ihracat hedeflerimize ulaşmak için yeni bir adım atmış olduk. Şu an 10 ülkeye olan ihracatımızı yıl sonuna kadar 20 ülkeye çıkaracağız." dedi.

Gıda dışında helal ürünlerin tercih edildiği bir diğer sektör de kozmetik. Helal Kozmetik İthalat Müdürü Mustafa Aydın, özellikle kadınların cilt bakımı, şampuan, krem, sabun ve deodorant gibi malzemeleri gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri ürünleri ithal ettiklerini söyledi. Şirket olarak ilk defa keçi sütünden üretilmiş deodorantı Türkiye'de piyasalara sürdüklerini kaydeden Mustafa Aydın, kozmetik ürünlerinin hepsinde keçi sütü karışımının olduğunu aktardı.

Helal sertifikası alarak ihracatlarını artıran yerli firmalar ile ithalatçı firmalar Türkiye'de ilk defa önceki gün açılan ve 3 Ekim tarihine kadar sürecek İstanbul'daki 'Helal Gıda ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'na katılıyor. 25 yabancı ve 30 yerli firmanın katıldığı fuarı Dünya Helal Konseyi (World Halal Council) ile Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) birlikte organize ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 08:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48