banner15

İki dev birbirine girdi!

Yazılım devi Microsoft, akıllı telefon patent haklarını ihlal ettiği iddiasıyla Motorola'ya dava açtı.

İki dev birbirine girdi!

 

Yazılım devi Microsoft, akıllı telefon patent haklarını ihlal ettiği iddiasıyla Motorola'ya dava açtı.
Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, Motorola'nın telefonlarında, Microsoft teknolojisine dayalı Google'ın Android yazılımını kullandığını, biri Washington'da, diğeri Uluslararası Ticaret Komisyonu'nda olmak üzere bu şirkete karşı dava açtığını açıkladı.

Microsoft, Motorola'nın 2003'ten 2007 yılına kadar cep telefonu teknolojilerinden bazıları için lisans aldığını, ancak bu teknolojileri kullanmaya devam etmesine rağmen lisansını yinelemediğini de belirtti.

Microsoft, patent haklarının özellikle ''Motorola Droid 2'' ve ''Motorola Charm'' akıllı telefonlarında ihlal edildiğini, ancak ihlallerin sadece bu telefonlarla sınırlı olmadığını kaydetti.

Motorola sözcüsü, güçlü fikri mülkiyet portföyüne dayanarak, ''kendilerini güçlü biçimde savunmayı'' planladıklarını söyledi.

Daha önce de yazılım firmaları ve cep telefonu üreticileri patent hakkı ihlali gerekçesiyle birbirlerine davalar açmıştı.

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, geçen yıl bilgisayar firması Apple, Apple ise Tayvanlı telefon üreticisi HTC'ye dava açmıştı.

Yazılım firması Oracle da Android işletim sistemini geliştirirken kendi Java yazılımı patent hakkını ihlal ettiği iddiasıyla Google'u mahkemeye vermişti.

Kaynak:AA
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48