banner15

İnternetle milyarder olacaklar

Forbes dergisi ABD'nin en zengin 400 isminin ardından bu listeye girmeye en yakın 15 kişiyi de açıkladı. Listede genç ve internet odaklı işler yapan isimler ağırlıkta.

İnternetle milyarder olacaklar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Forbes dergisi ABD'nin en zengin 400 isminin ardından bu listeye girmeye en yakın 15 kişiyi de açıkladı. Listede genç ve internet odaklı işler yapan isimler ağırlıkta.
 
Forbes dergisi geçen hafta ABD'nin en zengin 400 ismini açıkladıktan sonra şimdi de yakın gelecekte bu listeye girmeye aday isimlere yer verdi. Bu listede teknoloji ve eğlence sektöründen isimler, hedge foncular ve sporcular yer alıyor. Özellikle teknoloji ve internet alanında faaliyet göstererek yıllık gelirleri 1 milyar dolara dayanan isimler genç girişimciler olarak dikkat çekiyor.

Forbes'un 15 kişilik "Geleceğin dolar milyarderleri" lstesinin başında Facebook kurucusu Sean Parker yer alıyor. 30 yaşındaki Parker daha 19 yaşındayken Napster ve Plaxo'yu kurarak teknoloji dünyasına adım atan utangaç bir zengin.

Basının karşısına çıkmayı çok sevmeyen Parker 2004 yılında kurucu başkan olarak Facebook ekibine katıldı, ekibin sermaye konusunda sırtını dayadığı isimdi. 2005 yılında Facebook ekibinden ayrıldı ancak hâlâ şirkette yüzde 4 hissesi bulunuyor ve serveti ise 920 milyon dolar. Kendisi Napster, Plaxo ve Facebook için "Dünyanın değişimine en az 3 kez yardımcı oldum" diyecek kadar da kendine güveniyor.
 
İNTERNETTE OYUN MİLYONER YAPTI

Pek çok kişi kendisinden fazla hoşlanmasa da internetin en popüler oyun sitesi Zynga'nın kurucusu olan 44 yaşıhndaki Marc Pincus "geleceğin milyarderleri" listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Uzun yıllar finans sektöründe çalıştıktan sonra 1995'te ilk girişimi Freeloader Inc. ile teknoloji dünyasına adım atan Pincus'un bu şirketi kuruluşundan sadece 7 ay sonra 38 milyon dolara bir başka teknoloji şirketi Individual tarafından satın alındı.

Pincus 1997 yılının ağustos ayında ikinci şirketi Support.com'u kurdu ve şirket 2000'de halka açıldı. 2003 yılına gelindiğinde ilk sosyal iletişim ağlarından biri olan Tribe.net'i kuran Pincus, şirketinin temel teknoloji varlıkları 2007'de Cisco'ya sattı.

Son olarak 2007'de dördüncü şirketi Zynga Game Network'ü kurdu ve bugün sosyal paylaşım ağı Facebook'ta fenomen haline gelen FarmVille, ayrıca FrontierVille ve Zynga Poker oyunlarından kaynaklanan servetinin 850 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Parker ve Pincus teknoloji ve sosyal iletişim sektöründe milyarder olma yolunda ilerleyen isimlerden sadece ikisi. Onlarla birlikte Forbes'un listesinde internet alanında iş yapan Groupon'un kurucusu Eric Lefkofsky, Craiglist'in kurucusu Craig Newmark ve LinkedIn'in kurucusu Reid Hoffman yer alıyor.

Geleceğin milyarderleri arasında ayrıca Hollywood yapımcısı ve yönetmen Jerry Bruckheimer, televizyon yıldızı Jerry Seinfeld gibi isimler de yer alıyor. Hollywood'un en çok kazanan yapımcılarından Bruckheimer, yapımcılığını üstlendiği seri filmler ve diziler ile servetine servet katıyor.

En önemli yapımları arasında yer alan "Pirates of the Caribbean-Karayip Korsanları" serisi ve "National Treasure-Ulusal Hazine" 9 milyar dolar gişe geliri getirdi. Televizyon yapımlarının en ünlüleri ise "CSI serisi, "Without a Trace" ve "Amazing Race". Jerry Seinfeld'in televizyon şovu da 12 yılda kendisine 2.7 milyar dolar kazandırdı.

Telif hakları ile hâlâ yılda 200 milyon dolar kazanmaya devam ediyor. Kazancının bir bölümünü New York'ta gayrımenkul alımına ayıran Seinfeld'in eski otomobilleri için Manhattan'da 4 adet garajı bulunuyor. Nakit zengini televizyon yıldızı şimdi "The Marriage Ref" adlı televizyon programı ile yapımcı koltuğuna da oturdu. 
 
 
İNTERNETLE MİLYARDER OLACAKLAR
 
SEAN PARKER-FACEBOK SERVETİ 920 MİLYON DOLAR

Napster ve Plaxo'nun kurucularından Parker 2004'te Facebook ekibine katıldı ve daha çok ekibe para sağlamaktan sorumlu oldu. 200%'te ayrıldığı şirkette hâlâ yüzde 4 hissesi olan Parker'ın hayatı yakında David Fincher'in yönetmenliğini yaptığı "The Social Network" filmiyle beyaz perdeye yansıyacak. Parker rolünde ise ünlü pop yıldızı Justin Timberlake yer alacak. 
 
MARK PNCUS-ZYNGA SERVETİ 850 MİLYON DOLAR

Kurucusu olduğu internetin en popüler oyun sitesi Zynga, adını Pincus'un bulldog köpeğinden alıyor. Pincus, kurduğu bu dördüncü şirket ile servetine servet kattı. 7-Eleven, Target ve MTV ile yürüttüğü sanal ürün ve promosyon projeleri ile başta "FarmVille," "FrontierVille" ve "Zynga Poker" olmak üzere internet üzerinden oynanan oyunlar yaklaşık 500 milyon dolar getiri sağlıyor. 
 
ERİC LSFKOFSKY-GROUPON SERVETİ 750 MİLYON DOLAR

Şikagolu yatırımcı Lefkofsky bugüne kadar en hızlı büyüyen şirket olan Groupon'un kurucuları arasında yer alıyor. Lefkofsky, online üyelerinde çeşitli ürün ve servislerde yapılan büyük indirimleri duyuruyor. Kendisine ait girişim fonu Lightbank, halka açık Innerworkings ve Echo Global Logistics de dahil 11 şirkette hissedar. Lefkofsky dolar milyarderi olmasına az kalmasını "İyi bir şey ve kötü bir şey" sözleri ile değerlendiriyor.
 
CRAİC NEWMARK-CRAİGSLİST SERVETİ 400 MİLYON DOLAR

Newmark iş hayatına 1995 yılında arkadaşlarına San Francisco'daki etkinlikleri e-mail ile duyurarak başladı. İnternetin en popüler sınıflandırılmış reklam ve ilan sitesi Craiglist'in temeli böyle atılmış oldu. Pek çok ilan ücretsiz yayınlanıyor. Analistlere göre 70 ülkede kullanılan ve ayda 20 milyar kez sayfaları görüntülenen Craiglist eğer tüm şehirlerde faaliyete geçerse değeri 3 milyar dolara ulaşabilir.
 
REİD HOFFMAN-LİNKEDİN: SERVETİ 340 MİLYON DOLAR

Apple ve PayPal'ın eski yöneticilerinden Reid Hoffman 2003 yılında iş dünyasının en popüler sosyal ağlarından LinkedIn'in kurucuları arasında yer aldı. Üç yıl içinde para kazanmaya başlayan ağın şu anda 75 milyon üyesi bulunuyor. Üyelerinin yaklaşık yarısı ABD dışından olan LinkedIn'in yüzde 1'i Tiger Global Management tarafından satın alındı ve ağın değeri 2 milyar dolar olarak hesaplandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 06:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48