banner39

İş dünyasından sonuçlara ilk tepkiler

TÜSİAD partilere uzlaşarak yeni bir hükümet kurma çağrısı yaptı. İTO, seçim sonrası için istikrarın devam etmesi gerektiği çağrısı yaptı. ASKON, seçmenin verdiği uyarının anlaşılması gerektiğini savundu. Sabancı ise "uzlaşma adımı" şeklinde yorumladı

İş Dünyası 08.06.2015, 10:22 08.06.2015, 12:34
İş dünyasından sonuçlara ilk tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

7 Haziran genel seçim sonuçlarına ilişkin iş dünyasından da ilk tepkiler gelmeye başladı. TÜSİAD'dan yapılan açklamada, partilerin uzlaşarak yeni bir hükümet kurmaları tavsiye edildi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, milletvekili genel seçimi sonuçları için,"Elde edilen kazanımlar kaybedilmemeli, istikrar sürmeli" dedi.

Sonuçların, Türkiye'ye hayırlı olması temennisinde bulunan Çağlar, "İş dünyası olarak ülkemizin elde ettiği kazanımların ve ekonomik istikrarın sürdürülmesi en büyük beklentimizdir" ifadesini kullandı.

ASKON: SEÇMEN UYARI VERMİŞTİR

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, 2015 Yılı milletvekili genel seçimlerinin olaysız ve sükûnet içerisinde geçmesinin demokrasimizi açısından memnuniyet verici olduğunu belirterek şunları söyledi: Seçmenin iktidar partisine uyarı vermek istemiş olabileceğini anlamak zor olmasa gerektir. Bir çok Açıdan 13 yıllık bir iktidar Dönemi'nin yığınla birikintileri olduğu aşikârdır. Ancak, sınır biraz aşmış ve tek başına iktidar imkânını iktidarın elinden almış olması ülke açısından macera anlamına gelebilecek bir dönemin başlangıcı olarak karşılanmalıdır.
 
Seçmenin Güney Doğuda kimlik meselesi dışında hiç bir değere iltifat etmemiş olmasını ideolojik temelli bir örgüt yapısıyla anlamak mümkün olabilir. Yani bölge seçmeni ne ekonomiyi hesaplamış, ne diğer dengeleri düşünmüştür. Sadece kimlik meselesini önemsemiş ve kendine sunulan etnik söylemi kabullenmiştir.
 
Solu temsil eden partinin varlık getirememiş olması oraya dönük beklentilerin bittiğini göstermektedir.  Iktidar partisinin halen iktidar için hemen sınırın Altın'da kalmış olması, ümitlerin onda olduğunu göstermektedir. Ama çözüm için sıkıntılı bir tablonun olması milletimiz için belirsiz satılabilen bir dönemin başladığı anlamına gelmektedir.
 
Hangi hesaplar yapılmış olursa olsun. Sonuç itibariyle istikrarı zedeleyecek bir sonuç bizim için fevkalade düşündürücüdür. Başlayan büyük projelerin aksaması ülkemize ciddi zarar verir. Makro tabloların ahenginin bozulması toparlanması çok zor bir tahribat oluşturur.
 
Dileğimiz odur ki, ilgililer duyarlı ve dikkatli bir hassasiyetle ortak noktalar bulunur ve onun üzerinde bir Kısım ittifaklar oluşturularak sağlıklı bir hükümet kurulur. Böylece büyük bir maliyet millete ulaşmadan önlenir.

TÜSİAD'DAN UZLAŞMA ÇAĞRISI

TÜSİAD Yönetim Kurulu da seçimin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: 25. Dönem Milletvekili Seçimleri sonucunda TBMM’de görev alacak tüm milletvekillerimizi ve temsil edilecek siyasi partilerimizi kutlarız. İş dünyası olarak, yeni parlamentonun ülkemizin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyini yükseltmek amacıyla kararlılıkla çalışacağına inanıyoruz.

Geride bıraktığımız seçim kampanyası döneminde, geleneksel seçim dönemlerinin oldukça ötesinde bir toplumsal gerginliğe, kutuplaşmaya ve güven ortamını zedeleyen bir sürece tanık olduk. Ülkede ve ekonomide güven, özgür düşünceyle, katılımcılık anlayışıyla, hukukun üstünlüğüyle ve ortak akılla gelişir. TÜSİAD olarak, güven ortamının, şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışıyla, sivil toplumun etkili varlığı ile güçleneceğine inanıyoruz.

UZLAŞMA ÇAĞRISI

Her seçim, her yenilenen Meclis, demokrasinin güçlenmesi için bir fırsattır. Seçim sonuçları itibariyle seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermemiştir. Bu bağlamda partilerimizin, demokrasinin gereği olan uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkenin menfaatleri etrafında kenetlenmelerini diliyoruz.

Yeni parlamentonun ve kurulacak hükümetin, tüm paydaşların katkısı ve desteği ile demokratik standartları ve hukuk devleti olgusunu güçlendirmesini diliyoruz. Ülkemizin potansiyeline ulaşabilmesi için küresel ölçekte rekabet gücüne sahip bir sanayi ve insan kaynağı başta olmak üzere, tüm kalkınma başlıklarında kazanımların güçlendirilerek ilerletilmesini ümit ediyoruz.

TÜSİAD olarak önümüzdeki bu dönemde, karşılıklı diyalog ve paydaşlarla işbirliği ile, ülkemizin ve insanımızın yarınlarına katkı sağlamaya ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

SABANCI: UZLAŞMA ADIMI

Güler Sabancı, "Türkiye seçmeni, 4 partili bir Meclis oluşturma yönünde irade ortaya koymuştur. Bu Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?