banner15

İsrail'le gerginlik ticareti etkilemedi

Türkiye ve İsrail arasında yaşanan siyasi gerilim ticarette farklı bir seyir izliyor; iki ülke arasında ticaret gelişiyor.

İsrail'le gerginlik ticareti etkilemedi

Yasar Süngü / Dünya Bülteni

Türkiye ile İsrail arasında Gazze saldırısıyla başlayan Mavi Marmara saldırısıyla doruğa çıkan gerginlik, iki ülke arasındaki ticareti etkilemedi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin etkilenmediğinin en önemlik kanıtı son ekonomik veriler. 2010 yılının ilk 9 ayında Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülke 8 milyar 139.6 milyon dolarla Almanya olurken, Türkiye'nin İsrail'e olan ihracatı bu dönemde yüzde 39.3 oranında artışla 1 milyar 494 milyon doları aştı.

2010 yılının ilk 9 aylık verilerine göre Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında İsrail, 16'ıncı sırada yer aldı. İsrail'e ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39.3 artışla 1 milyar 443.5 milyon dolara ulaştı. İsrail'e yapılan ihracat Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45.1 artışla 163.3 milyon Dolar oldu.

Açıklanan son veriler Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısının azaldığına işaret etse de, ihracatta benzeri bir gelişme gözlenmedi.

İTHALAT RAKAMLARI DA FARKLI DEĞİL

İsrail ile ilişkilerin ithalat ayağında da önemli bir farklılık yaşanmadı. Dış Ticaret Müsteşarlığının rakamlarına göre ithalattaki gelişmeler şöyle:

Türkiye 2009 yılında İsrail'e 142 milyon dolarlık tarım ürünü ihracatı gerçekleştirdi. 27 milyon dolarlık da İsrail'den tarım ürünü ithalatı yaptı.

İsrail’e yapılan ihracatta yüzde 12.1 payla en büyük kalem otomobil. yüzde 9.4 payla demir-çelik çubuklar ikinci sırada. Türkiye, İsrail’den en çok petrol yağları ithal ediyor. Bu kalemin payı ithalatta yüzde 16.2 düzeyinde. Tanklar ve diğer zırhlı savaş taşıtlarının payı da yüzde 12.9. İsrail’den yapılan ithalatın miktarı 1 milyar 81 milyon 742 bin 961 düzeyinde.

İSRAİL TOHUMU EFSANE

Öte yandan İsrail ile ekonomik ilişkilerde, kamuoyunda sürekli dile getirilen “İsrail’in ürettiği hibrit tohumlara bağımlıyız” iddialarının şehir efsanesi olduğu ortaya çıktı.

Geçen hafta YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, “İsrail'den gelen domates tohumlarının içine gen yerleştirilerek bir ulusu yok edilebilir” iddiasına cevap veren Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ''Türkiye tohumda İsrail'e bağımlı'' şeklindeki sözlerin bir şehir efsanesi olduğunu belirterek, hububat ve bakliyat tohumlarının neredeyse tamamının yurt içinde üretildiğini, hibrit tohum ithalatının sadece yüzde 6'sının İsrail'den gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakanlığın verileri de Bakan Mehdi Eker’i doğruluyor; Türkiye'de bugüne kadar bin 710 çeşit tohum geliştirildi, bunun yüzde 50'si Tarım Bakanlığı uzmanları tarafından, yüzde 40-45'i özel sektörün adaptasyon çalışmaları sonucu, sadece yüzde 5'i de üniversiteler tarafından gerçekleştirilmiş.

Türkiye'de kullanılan hububat tohumlukların yüzde 98'i, bakliyat ve çeltiğin yüzde 100'ü Tarım Bakanlığı uzmanları tarafından geliştirilen yerli ürün.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48