banner15

İstanbul'un çöplüğü, yaşam alanı oldu

Bir zamanlar İstanbul'un çöplüğü olarak anılan Halkalı, bugün modern yapılaşmanın merkezi haline döndü. TOKİ'nin ve özel sektörün lüks projeleriyle parlayan Halkalı'da yoksula da ev var, yalı isteyene de.

İstanbul'un çöplüğü, yaşam alanı oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bir zamanlar İstanbul'un çöplüğü olarak anılan Halkalı, bugün modern yapılaşmanın merkezi haline döndü. Referans'tan Nuriye Doğu'nun haberine göre, TOKİ'nin toplu konutlarıyla canlanmaya başlayan, daha sonra özel sektörün lüks projeleriyle parlayan Halkalı'da yoksula da ev var, yalı isteyene de.
 
İnşaat firmaları 90'lı yılların başına kadar İstanbul'un çöplüğü olarak bilinen ve metan gazı patlamalarıyla namı iyice kirlenen Halkalı'yı lüks konut projeleri ile abluka altına altı. Bölgede birbiri ardına markalı konut projeleri yükselirken yeni yatırımlar için de araziler kapışılıyor.

TOKİ'nin gecekonduların yerine diktiği toplu konutlarla 2000'lerin başında canlanmaya başlayan bölgeyi özel şirketleri keşfetmesi ile metrekare fiyatları da tavan yaptı. 2000 yılının başında metrekare fiyatlarının 500-600 TL civarında olduğu bölgede bugün iyi projeler metrekarede 3 bin TL'yi zorluyor. 
 
Bölge inşaattan alınan daireler tamamlandığında elde edilen prim nedeniyle de konut sahibi olmak isteyenlerin gözdesi.

Temelden girilen projelerde elde edilen kazançların yüzde 50 ila yüzde 70 arasında değiştiğini belirten Remax Halkalı bölgesinden emlak uzmanı Hakan Düzgün, sayıları hızla artan projelerle önümüzdeki dönemde metrekare fiyatlarının 4 bin 500 TL'ye kadar çıkacağı görüşünde. Müşterilerin yeni projeleri dört gözle beklediğini ve satışa çıktığı anda büyük talep gösterdiğini vurgulayan Düzgün, bölgenin sosyo-ekonomik yapısının da hızla yükseldiğini belirtiyor. 
 
Dev bir şantiye görüntüsündeki Halkalı'da bölgeyi gezerken modern binaların arasında halen gecekonduları görmek mümkün. Bu gecekondular da kentsel dönüşüm projesi kapsamında birbir yıkılarak yeşil alan ya da modern yapılara dönüştürülüyor. Zaten İstanbul'un en büyük kentsel dönüşüm projesi de Halkalı'da sürdürülüyor. 1990'lardan bugüne bölgede 30 binin üzerinde konut inşa eden TOKİ, 20 bin civarında yeni konut daha yapmayı planlıyor. 
 
SİNPAŞ

Sinpaş GYO'nun Halkalı'da inşa ettiği ve ‘boğaz' konseptiyle büyük ilgi çeken Bosphorus City, toplam dört etapta 2 bin 800 daireden oluşuyor. İki yıl önce satışa çıkarılan ve 2011 yılında tamamlanması beklenen projenin yüzde 85'i satılmış durumda.

60 metrekarelik 1+1 dairelerin 180 bin TL'den satıldığı alternatif projede en yüksek fiyat ise 645 metrekarelik büyüklüğüyle 2.8 milyon TL'lik değer biçilen Boğaziçi Yalısı'na ait. Toplam altı Boğaziçi Yalısı'nın yer aldığı projede yalıların beş tanesi satıldı, biri de satılmak üzere.

Toplam arsa alanı 246 bin 92 metrekare olan projede, 26 bin 185 metrekare su alanı (boğaz/gölet), 79 bin 473 metrekare yeşil alan, 11 bin 550 metrekare açık spor alanları, 10 bin 19 metrekare sosyal tesis alanları ve 647 metrekare kreş alanı bulunuyor.

Sinpaş'ın Halkalı'daki birdiğre büyük projesi ise ‘İstanbul Sarayları' da çok ilgi görüyor. Fiyatların 236 bin TL ile 2.8 milyon TL arasında değiştiği projede 13 bin 500 metrekare büyüklüğünde gölet alanı bulunuyor. İstanbul Sarayları'nda ilk etap olan Çırağan etabında toplam 402 konut var.
 
SOYAK

TOKİ'nin ilk hasılat paylaşım yöntemi olan İstanbul-Halkalı'daki Soyak Olimpiakent'i altı yıl önce satışa çıkartıp hızla satan Soyak, İzmir'deki Siesta projesinin ardından Halkalı'ya geri döndü.

Halkalı'da Sinpaş GYO'nun ‘Bosphorus City' projesinin yanındaki araziyi alan Soyak, büyüklükleri 50-150 metrekare arasında daireler satacak. Projede fiyatlar 100 bin TL'den başlayıp 300 bin TL'ye kadar çıkıyor. Soyak'ın 2 bin konutluk Halkalı Projesi'ne şimdiden 15 bin kişi talepte bulundu. Konut projesi için satışa çıkmadan internet sitesi trafiği yaklaşık beş kat artış gösterdi. 
 
AVRUPA KONUTLARI

Avrupa Konutları Atakent 1 projesi ile bölgeye ilk adımını atan Artaş-Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişimi Halkalı'da ikinci projesinin de geçtiğimiz aylarda teslimatlarını yaptı. Avrupa Konutları Atakent 2 de büyük ilgi çeken projeler arasında. 14 blokta toplam 1108 daireden oluşan projede, satışlar bir yıl gibi kısa sürede tamamlandı. Dairelerin bir yılda yüzde 70 prim yaptığı Atakent 2'de fiyatlar 375 ile 427 bin TL arasında değişiyor.

 
Bölgeye iyice ısınan şirketin yeni yatırımlarının adresi de yine Halkalı oldu. Avrupa Konutları Atakent 3 projesinin de inşaatı bu ay başlıyor. 2 bin 400 konutun satışından 1 milyar TL'ye yakın gelir elde etmeyi hedefleyen şirket, Atakent 3'ün içine 125 odalı dört yıldızlı bir de otel yapacak. 
 
EROĞLU GRUBU

Türkiye'de tekstilde Colin's ve Loft markalarıyla doğan ve dünyaya açılan Eroğlu Grubu, 2006 yılında girdiği inşaat sektöründe ilk konut projesine başlıyor. Konutta ‘Halkalılar' kervanına katılan Eroğlu Yapı, ‘İstanbul Lounge' projesiyle metrekare fiyatı 1.500 liradan başlayan daireler satacak.

İnşaatına ekim ayında başlanacak projenin toplam maliyeti 80 milyon doları bulacak. Bundan sonra konut sektöründe de marka olmayı hedeflediklerini belirten Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, projede en çok doğal alanlara odaklandıklarını ve neredeyse Cemile Sultan Korusu kadar yeşil alan bıraktıklarını söyledi.

Satışa çıkıtğı ilk iki günde, sadece kulaktan kulağa duyup gelenlere 50 daire satıldığını anlatan Eroğlu, dairelerin kısa sürede tükenmesini beklediklerini anlattı. Toplam 750 dairenin yer aldığı projede katlar birle 14 arasında değişiyor. Yatay konsept tasarımına sahip projede dairelerin fiyatları 86 bin-460 bin TL arasında değişiyor.

Eroğlu, Halkalı'da ‘İstanbul Lounge'ın yakınlarında 45 gün içinde yeni bir projenin daha tanıtımını yapacaklarının da haberini verdi. Eroğlu, "İlk projemiz kat karşılığıydı. Ama ikincisini 50 dönümlük kendi arsamıza daha yapacağız. Orada da fiyatlar uygun olacak" dedi. 
 
KUZU GRUP

Kuzu Grup tarafından inşa edilen ve yaşamın başladığı Divan Residence'ta 1+1'lerin fiyatları 150 bin TL ile 260 bin TL arasında değişiyor. Projede 2+1 daireler ise 225 bin TL ila 340 bin TL'ye satılıyor. Mart 2008'de başlayan projede konut teslimleri geçtiğimiz mayıs ayında başladı. Şu an projenin yüzde 20'sinde yaşam sürüyor.

34 bin metrekare arsa üzerinde, 87 bin 315 metrekare inşaat alanına sahip olan projede konutların alanları 57 ile 111 metrekare arasında değişiyor. Toplam 743 daire ve 26 dükkanın bulunduğu projenin şu ana kadar yüzde 80'inin satışı yapıldı. Projede açık ve kapalı yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, fitness center, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanları, basketbol sahası, anfi tiyatro ve tenis kortu yer alıyor.
 
ALBAYRAK YAPI

Albayrak Yapı'nın inşa ettiği projede 135 metrekare 3+1'ler 320 bin TL ile 350 bin TL ve 180 metrekare 4+1'ler 420 bin TL ile 470 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Teslimlerin 2008 yılında başladığı proje 78 bin metrekare arsa alanı üzerinde kurulu.

Projede 15-16 katlı 18 blok ve 868 konut bulunuyor. Projenin sosyal alanlarında 1 kapalı, 2 açık yüzme havuzu, spor merkezi, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları, her daireye açık ve kapalı otopark, ana okulu ve ticaret merkezi, koşu yürüyüş bisiklet parkuru, kaykay alanı, mini futbol sahası, süs havuzları ve çocuk oyun alanları var. 
 
GENEL İNŞAAT

Genel İnşaat'ın Haziran 2009'da başlanan ve önümüzdeki aralık ayında teslim edilmesi planlanan Astera Park Evleri, 13 katlı 2 bloktan oluşuyor. 7 bin 638 metrekare arsa üzerinde 18 bin 447 metrekare inşaat alanına sahip olan projede büyüklükleri 90 ile 155 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 tiplerinde 112 adet konut bulunuyor. Astera Park'ta lobi, kafeterya, fitness salonu, sauna, büyükler ve çocuklar için havuz, çocuk oyun alanları, basket sahası, yürüyüş ve koşu parkuru yer alıyor.
 
BUKET İNŞAAT-AKYAPI İNŞAAT

Buket İnşaat ve Akyapı İnşaat'ın ortak projesi toplam 410 konuttan oluşuyor. Lale Şehir Konakları'nda şu anda yüzde 80 oturum var. Projede satışı süren 162, 163 ve 164 metrekarelik 3+1, 186-187, 287 metrekarelik 4+1 ve 229 metrekarelik 5+1 konutlar bulunuyor. 37 bin metrekare arsa üzerinde 100 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projede alanları 63 metrekareyle 290 metrekare arasında değişen konutlar 1+1'den 4+1'e kadar farklı tiplerde bulunuyor.

İnşaatına 2007 yılında başlanan Lale Şehir Konakları'nda Haziran 2009'dan bu yana yaşam devam ediyor. Yüzde 75'i yeşil alanlara ayrılan projede futbol, voleybol ve basketbol sahası, yürüyüş parkurları, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, buhar banyosu, spor merkezi, tenis kortu, Türk hamamı, sauna, kapalı otopark, çocuk oyun alanları ve kreş bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 07:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48