banner15

Japon ilaç şirketi Türkiye pazarında

Türkiye, Takeda'nın Avrupa stratejisi için kilit pazarlarından biri olacak. Japon ilaç şirketi Takeda Pharmaceuticals Europe Limited, Türkiye ilaç pazarına giriş yaptı.

Japon ilaç şirketi Türkiye pazarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japon ilaç şirketi Takeda Pharmaceuticals Europe Limited, Türkiye ilaç pazarına giriş yaptı. İstanbul Ritz Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla, Takeda Pharmaceuticals Europe Limited Şirketinin Türkiye Ofisinin açılışı yapıldı. Toplantıda, Türkiye'nin son 5 yılda, Doğu Avrupa'nın ikinci büyük ilaç pazarı durumuna geldiği belirtilerek, Takeda'nın Avrupa stratejisi için kilit pazarlardan biri olacağı ifade edildi.

Takeda Pharmaceuticals Europe Başkan Yardımcısı Toshio Kusunose, basın toplantısında, şirketin global vizyonu ve stratejisi ile ilgili bilgi vererek, Türkiye'nin hızla büyüyen iç pazarı ile ilaç pazarının etkileyici büyüme oranının, bu ülkede genişleme kararı almalarında önemli bir etken olduğunu ifade etti.

"Türkiye, hızla büyüyen bir Avrupa pazarı olarak, konumunu giderek sağlamlaştırırken, burada ticari bir girişim başlatmamız, küresel büyüme planlarımızı da güçlendirmektedir" diyen Kusunose, Türkiye'nin yaklaşık 70 milyon nüfusa ve dinamik bir pazara sahip olmasının da ayrı bir önemi olduğunu vurguladı.

Kusunose, Japonya'nın en büyük ilaç firması olan Takeda'nın, 229 yıllık bir tecrübeye dayandığını ve dünya ilaç endüstrisi içinde ilk 15'te yer aldığını kaydederek, "Tıpta yenilikçiliğe önderlik ederek, Türkiye'deki hastaların daha sağlıklı olması için çalışıyoruz" dedi.

Türkiye ilaç pazarına, "Actos" ticari adı ile bilinen, reçeteli tip 2 diyabet ilacı ile giriş yapan Takeda'nın Türkiye Genel Müdürü Ayşe Uysal Torun da Takeda'nın Türkiye pazarına girmesinde, pazarın büyüklüğünün yanısıra, Türkiye'deki pazarın, ekonomik ve politik anlamda istikrar içinde olmasının en önemli etkenler olduğunu söyledi.

"Özellikle sağlık sisteminde, Avrupa standartlarına çok yaklaşması, Türkiye'deki teknolojik anlamdaki ilerleme ve hekim ve çalışanlarının kalitesi de Takeda'nın Türkiye ilaç pazarına girmesinde etkili oldu" diyen Torun, Türkiye'nin coğrafi konumuyla, ileride 'üretim' ya da 'araştırma- geliştirme' merkezi olarak Takeda'nın değerlendirmesi içinde olabileceğine işaret etti.

Toplantıda, Takeda'nın Avrupa Medikal Direktörü Dr. Thim Engel ise ilaçları ile ilgili bilgi verdi.

Toplantının ardından, Ayşe Uysal Torun, Toshio Kusunose'ye Osmanlı kaftanı, Kusunose de Torun'a, Japon kimonosu hediye etti.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 18:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48