banner39

Kağıt fabrikaları internete yenik düşüyor

İnternetin hayatımıza girmesiyle dünyanın önde gelen kağıt üreticilerinden Finlandiyalı Stora Enso Oyj, "PM 4" fabrikasını kapatma kararı aldı.

İş Dünyası 30.09.2010, 03:11 30.09.2010, 03:11
Kağıt fabrikaları internete yenik düşüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
İnternetin hayatımıza girmesiyle Avrupa ve Amerika'da gazete kağıdına talep azalıyor. Gazete tirajlarının düşmesi ve buna bağlı olarak reklamların da istenilen seviyede olmaması sebebiyle dünyanın önde gelen kağıt üreticilerinden Finlandiyalı Stora Enso Oyj, "PM 4" fabrikasını kapatma kararı aldı.

Dünya çapındaki kağıtların yüzde 12'sini sağlayan Stora Enso Oyj'nin bu kararının Finlandiya'daki etkisinin büyük olması bekleniyor. Finlandiya'nın ekonomisinin ormanlar üzerine kurulu olduğunu söyleyen 60 yaşındaki Mustonen, "Çünkü ormanlar bizim mirasımız. Bu karar hiç iyi olmadı" dedi. Finlandiya'da orman ürünleri, ülkenin ihracata bağlı ekonomisinin kaynağı olmuştu. Daha sonra yüksek teknoloji sektörü bunun yerini aldı. Bugün dünyanın en büyük telefon üretici Nokia, kağıt üreticisi olarak kurulmuştu.

PM 4'ün kepenk indirmesinin ardından ülkedeki tek kağıt üreticisi UPM-Kymmene şirketinin Jamsa fabrikası olacak. Şirket, İngiliz The Times, The Sunday ve The Sun gibi gazetelere kağıt veren News International'un tedarikçisi konumunda. 23 bin çalışana sahip olan UPM, dünyanın en büyük dergi kağıt üreticisi. 1.8 milyar ton üretime sahip olan şirket, 2004 yılından itibaren yüzde 30 personel azalttı. Sadece son iki yılda 1600 kişiyi çıkarmak zorunda kaldı. Dünyanın önemli kağıt üreticilerinden Memphis, Tennessee menşeili International Paper şirketi de 2008 yılında düşük talep sebebiyle bazı fabrikalarını kapatmış ve fiyat kırmıştı. 2007 yılında 70 bin kişiye iş veren şirket bugün 57 bin kişiyle yoluna devam ediyor.

Helsinki'deki genel merkezinde konuşan Stora Enso'nun Başkan Yardımcısı Juha Vanhainen, "Aynı eğilimi Amerika'da da görüyoruz. Avrupalılar daha az kağıt kullanıyor. Az reklam ve rekabetçi medya gazetelerin tüketimini azaltıyor" diye konuştu. Bugün 5.3 milyon Finlandiya nüfusunun 900 bini orman sahibi ve Avrupa'da kullanılan kağıdın üçte birini sağlıyor. Çalışan 2.6 milyon kişinin yüzde 20'si orman ürünleriyle geçiniyor ve geçtiğimiz seneki ihracatın yüzde 19'u; 12 milyar dolarını gerçekleştirdiler. 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü