Kanal İstanbul'a MÜSİAD'dan destek

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Kanal İstanbul Projesi ile Türkiye'nin bölgedeki ekonomik rolünün artacağını belirtti.

İş Dünyası 27.04.2011, 18:15 27.04.2011, 18:26
Kanal İstanbul'a MÜSİAD'dan destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul Projesi ile Türkiye'nin bölgedeki ekonomik rolünün artacağını belirtti.

Vardan, yaptığı yazılı açıklamada, Kanal İstanbul projesinin iş dünyasını ve halkı heyecanlandırdığını belirterek, şunları ifade etti:

''Projeyi sadece bir kanal, sadece bir inşaat işi olarak görmemek gerekir. Bu projenin beraberinde getirdiği çeşitli faydaları olacaktır. Dünya çapındaki bu projenin, ülkemiz ekonomisine ciddi katkılarda bulunacağını düşündüğümüz gibi, böyle bir projenin hayata geçirilmesiyle, öncelikle Boğazlar'daki tanker ve yük gemileri kazaları riski ortadan kalkacaktır. Boğazlar artık transit geçiş alanı olmayacak, daha çok turizme yönlendirilecektir. Dünyanın incisi dediğimiz İstanbul Boğazı gerçekten bir inci olacaktır.''

Kanal İstanbul projesinin kanal geçiş ücretleri, inşaat işleri, çevre işleri gibi birçok konuda iş sahası oluşmasına vesile olacağına işaret eden Vardan, projenin aynı zamanda yeni, planlı ve çağdaş yerleşim bölgelerinin oluşmasına, bölgenin gelişmesine de çok ciddi bir katkısı olacağı kanaatini taşıdığını kaydetti.

Vardan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Sayın Başbakanımızın açıkladığı bekleme süresi ile ilgili zararın yanı sıra bu kanalın kullanılması ile bu hatta sevkıyat yapmak isteyen ülkelerin sayısı da her geçen gün artacaktır. Asya ile Avrupa arasında bir köprü niteliği taşıyan Türkiye'nin, bölgedeki ekonomik rolü de bu vesileyle artacaktır. Sonuçta biz bu projeyi Türkiye'nin gelişmesine paralel olarak atılmış önemli bir adım olarak görmekteyiz. Bütün bunlarla beraber İstanbul, dünyanın hakikaten en güzel kentlerinden biridir ve her türlü yatırıma layıktır. Özellikle deprem riskinin konuşulduğu günümüzde İstanbul'un baştan sona ele alınmasında yarar vardır. Yeni oluşturulacak yerleşim alanlarıyla eskilerin ikamesi ve eskilerin rehabilitasyonu hepimizin gündeminde olmalıdır.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?