banner15

Kargoda lastik krizi

Kargocular, lojistik sektörüne getirilen düzenlemeler sonucu lastik ve araç krizi yaşamaya başladı.

Kargoda lastik krizi


Kargocular, lojistik sektörüne getirilen düzenlemeler sonucu lastik krizi yaşıyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın kargo taşımacılığı yapacak olan şirketlere 'en az 30 aracınız öz mal olmalı' şartını koşmasının ardından kargocular, uygun koşullarda toplu araç almak için leasing şirketlerine koştu.

Ancak leasing şirketlerinin, kargo firmalarına '2 yıl içinde 150 binden fazla kilometre yapmama, yılda bir kez lastik değiştirme, debriyaj balatasını yılda bir kez değiştirme' gibi şartlar öne sürmesi krize sebep oldu.

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Kuryenet ve Kargonet şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı İdris Karaca, şu an birçok kargo firmasının leasing şirketleri ile masaya oturduğunu ancak ileri sürülen şartlar sebebiyle anlaşmayı imzalayamadığını söyledi.

Satın alma işlemleri için leasing şirketleri ile görüşmeler yaptıklarını belirten Karaca, "Ancak anlaşamıyoruz. Lastikteki 6 aylık kilometre şartı bizim bir senelik ihtiyacımız için bile az. Önemli markalar 1-2 yıl içerisinde 3 bin araç alacak. Şu an banka kredileri leasingden daha cazip." dedi.
 
Kaynak:Zaman

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35