Kazak madenleri Türkleri bekliyor

Kazak yetkililer, altın doğalgaz ve petrol gibi madenlerin işletilmesi için Türk işadamlarını davet ediyor.

İş Dünyası 17.09.2010, 12:24 17.09.2010, 12:24
Kazak madenleri Türkleri bekliyor

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Kazakistan Koordinatörü Dr. Ömer Kocaman, ''Kazak yetkililer, altın doğalgaz ve petrol gibi madenlerin işletilmesi için Türk işadamlarını davet ediyor'' dedi. 

TİKA Kazakistan Koordinatörü Kocaman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mayıs ve temmuz ayında gerçekleştirdiği Kazakistan ziyaretlerinde madencilik ve enerji alanlarında işbirliği çalışmalarının gündeme geldiğini ve bunun üzerine çalışmalara başlatıldığını söyledi.

Liderlerin görüşmeleri sırasında gündeme gelen madencilik ve enerji alanlarında işbirliği fikri üzerine Maden Teknik Arama (MTA) Genel Müdürü başkanlığında bir heyetin Kazakistan'a geldiğini ve 6 ayrı konuda mutabakat zaptı imzalandığını anlatan Kocaman, ''Bu ziyaretler çerçevesinde, Kazakistan Endüstri ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı Jeoloji Komitesi,Bilimsel Teknik Merkez (PARASAT), Madenleri İşleme Milli Merkezi, Kazakistan Jeoloji Enstitüsü, Kazakistan Bilimler Akademisi ve Kazakistan Milli Teknik Üniversitesi ile anlaşmalar imzalanmıştır. Bu görüşmeler sırasında Kazak yetkililer, altın, doğalgaz ve petrol gibi madenlerin işletilmesi için Türk işadamlarını davet etmişlerdir''diye konuştu.

Kazakistan'ın maden kaynakları ve enerji alanlarında dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olduğuna dikkati çeken Kocaman, iki ülke arasında bu önemli sahada teknik işbirliği çalışmaları başlatmanın çok zor olduğunu, ancak bu konuların aşıldığını vurgulayarak, ''İmzalanan mutabakat zaptları Türkiye-Kazakistan ekonomik işbirliğinde bir dönüm noktasıdır ve önümüzdeki yıllarda bu sahada Kazakistan'da çok önemli madencilik yatırımlarının gerçekleşeceğine inanıyorum'' dedi.

Kocaman, Hazar'da tespit edilmiş ancak sondaj çalışmaları başlatılmamış olan petrol yatakları bulunduğunu, bakır, krom, altın madenlerinin işletilmeyi beklediğini ifade ederek, Türk işadamlarının buradaki imkanları değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.
 

Kaynak:AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?