banner15

Kum ve deniz bitti sıra termalde

Avrupa Birliği'nin yılda 40 milyar dolar kazandığı termal turizm Türkiye'de de ayağa kalkıyor. Sadece son iki haftada iki termal otel açılışı yapıldı.

Kum ve deniz bitti sıra termalde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin yılda 40 milyar dolar kazandığı termal turizm Türkiye'de de ayağa kalkıyor.
Sadece son iki haftada iki termal otel açılışı yapıldı. İnşaat, turizm, enerji, çimento, havacılık ve gıda sahalarında faaliyet gösteren Limak Holding, Yalova'da bir dönem Atatürk'ün konakladığı Limak Thermal Oteli'ni (eski adı Taksim Oteli) 20 milyon dolar yatırımla 30 yıl sonra yeniden hizmete açtı.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye'de termal turizminin 'deniz-kum-güneş'in ardından 2. sıraya yerleşeceğini söyledi. Otelin tarihi eser olması, bir dönem devlet büyüklerine ev sahipliği yapması sebebiyle Limak'ın en prestijli yatırımı olduğunu vurgulayan Özdemir, "Bizim otelle ilgili bir kâr amacımız yok. Fakat bu otel, beraberinde birçok bireysel yatırımcıyı Yalova'ya çekecektir. Zaten Türkiye'de termal turizm yatırımı artmaya başladı." dedi.

Geçen hafta Kaya Grubu İzmir'de Kaya Thermal ve Convention Otel'i hizmete açmıştı. Şubat ayında Erikli Su'nun kurucusu Aslanoba ailesi, Bursa'da Marigold adı ile beş yıldızlı bir termal otel açarken, Ankara ve Kırşehir'de ise iki ayrı termal otelin inşası sürüyor.

Bu örneklerin potansiyel için ancak bir başlangıç olabileceğine işaret eden Nihat Özdemir, "Birçok yatırımcı termale yoğunlaştı. Zaten Türkiye, sıcak suda zengin bir ülke. Özellikle Doğu ve Güneydoğu, ciddi potansiyele sahip." şeklinde konuştu. Bu bilgilere rağmen Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu'nun verdiği bilgiye göre Türkiye'nin 21,5 milyar dolarlık yıllık turizm gelirlerinde termal turizmin payı yüzde 1'i aşmıyor.

AB ise bu sektörden yılda 40 milyar dolar kazanıyor. Türkiye Jeotermal Derneği'nin verilerine göre Almanya ve Macaristan'a termal turizm amaçlı giden turist sayısı 10 milyon. Bu rakam Rusya'da 8, Fransa'da 1 milyona yakın. Kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 7 ülke arasında olan Türkiye'nin sıcak suları ise henüz turist için çekim merkezi değil.

Nihat Özdemir, termal su kaynaklarının ticari saha haline getirilememesinden yakınıyor. Yalova Thermal Otel sayesinde Bursa'ya sık sık gidip geldiklerini anlatan Limak Özdemir, Bursa'nın kendilerine çok sıcak bir şehir olarak göründüğünü söyledi. Limak İnşaat, şubatta Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da faaliyet gösteren Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ'yi 940 milyon dolara satın almıştı. Özdemir, aldıkları elektrik ihalesiyle ilgili olarak da yeniden yapılandırma sürecini bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

YETERLİK ALMAK BİLE PRESTİJ

Akdeniz Elektrik, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik ve Toroslar Elektrik'in özelleştirilmesi sürecinde de teklif vereceklerini açıkladı. Medine Havaalanı ihalesinde TAV ve YDA ile, Kahire Havaalanı ihalesinde de TAV ve ENKA ile yeterlilik aldıklarını, Türk firmalarının böyle ihalelerde yeterlik almasının ciddi bir prestij olduğunu vurguladı. "Sadece yeterlik almak bile onlarca ortaklık ve iş teklifi almamıza sebep oluyor." diyen Özdemir, şu an Türkiye'de enerjiden otoyol inşaatlarına kadar birçok ihaleyle ilgilendiklerini kaydetti.

RAKAMLARLA LİMAK THERMAL OTEL

Gecelik fiyat 300 lira

48 oda, 96 yatak bulunuyor

Çalışan sayısı 55

Ağustos 2010'da faaliyete başladı

Doluluk oranı yüzde 90

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 08:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48