banner39

Libananco'da ikinci raund Paris'te

Cem Uzan’ın temyize götürdüğü Libananco davası, Nisan ayının ikinci haftasında Paris'te yapılacak.

İş Dünyası 02.04.2012, 01:29 02.04.2012, 01:29
Libananco'da ikinci raund Paris'te

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cem Uzan, 10 milyar dolar tazminat isteğiyle açtığı Libananco davasını kaybedince temyize gitti. Davaya bakacak 3 hakim de Avrupa’da olduğu için duruşma Uzan’ın memleketi Paris’te yapılacak.

Star Gazetesi'nin haberine göre halen Fransa’da bulunan Cem Uzan’ın temyize götürdüğü Libananco davasının üç kişilik hakem heyeti, üyelerin Avrupa ülkelerinde ikamet etmesi nedeniyle duruşmaların Paris’te yapılmasını kararlaştırdı. Temyiz davasının ilk duruşması ise Nisan ayının ikinci haftası başlayacak.

UZAN’IN KATILMASI BEKLENİYOR

Merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunun Libananco şirketinin Türkiye aleyhine açtığı 10.1 milyar dolarlık tazminat davası, 2011 yılının Eylül ayında Türkiye lehine sonuçlanmıştı. Davanın kaderini ise 2010 yılının Mart ayında Paris’te yapılan, Cem ve Hakan Uzan kardeşlerin de katıldığı duruşmalar belirlemişti. Türkiye, Paris duruşmalarında sunduğu delillerle davayı kazanmıştı.

Cem Uzan ise 2011 yılının Aralık ayında dava sonucunu temyize götürdü. Temyiz heyeti Şubat ayında oluşturuldu. Mart ayı içinde ise taraflar, iddialarına ilişkin dilekçelerini sundu. Bu aşamaların ardından ise ilk duruşmanın Paris’te ve Nisan ayının ikinci haftasında yapılması kararlaştırıldı. Duruşmalara Cem Uzan’ın da katılması bekleniyor. Kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan’ın ise katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

DOSYALA KAMYONLARLA GELDİ

Libananco davasında iki taraf da avukatlarını değiştirdi. Cem Uzan’ın  köpekbalığı lakaplı Stuart Neilberger’in yerine İngiliz Volterra’yı tutmasının ardından Enerji Bakanlığı da, Libananco davasındaki avukatlarını değiştirdi.

Bakanlık, Libananco davasını kazanan Coşar Hukuk bürosu ile anlaşmasını yenilemeyerek, İsviçreli Lalive Hukuk Bürosu ile anlaştı. Bu gelişme üzerine, Libananco davası ile ilgili tüm dosyalar İstanbul’dan Ankara’ya kamyonla gönderildi. Davanın temyiz duruşmalarını iki tarafın yeni avukatları takip edecek.

YATIRIMCILARIN BEKLEDİĞİ TEŞVİK BU HAFTA AÇIKLANIYOR

Yerli ve yabancı yatırımcıların merakla beklediği yeni teşvik paketi üzerindeki çalışmalar tamamlandı. Paketin bu hafta içinde Başbakan Erdoğan’a sunularak, kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Ekonomi yönetimi, paketi perşembe açıklamayı planlıyor.

Eğer Başbakan Erdoğan’ın programında bir değişiklik olmazsa, paket 5 Nisan tarihinde açıklanacak. Pakette, yerli otomobil üretecek olan ‘babayiğitlere’ verilecek teşvikler de yer alıyor. Ayrıca pakette halen 4 olan teşvik bölge sayısı 5’e çıkarılıyor. Yeni bölgede ise, terörden olumsuz etkilenen iller bulunuyor.

SGK ‘İNTİBAK’ İÇİN 2 MİLYON DOSYAYI İNCELEMEYE BAŞLADI

2000 yılı öncesinde emekli olan 1 milyon 913 bin kişinin maaşlarında artış sağlayacak intibak düzenlemesi çalışması başladı. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından düğmeye basan SGK uzmanları, yasadan yararlanacak olan 1 milyon 913 bin 442 kişinin dosyasını tek tek incelemeye başladı.

Uzmanlar, emekliler için yatan primleri ve çalışma sürelerini kontrol ederek, maaşlarına yapılacak artışları hesaplıyorlar. Bu arada, intibak kapsamında yapılacak olan artışlara, 2012 yılı içinde yapılacak rutin zamların da eklenmesi öngörüldü. Bu durumda, geçmişte 290 lira olarak hesaplanan en yüksek artış, 350 liranın üzerine çıkacak. Böylece, üst dilimden zam alacak olan yaklaşık 9 bin emeklinin maaşında yüzde 40’a kadar zam yapılmış olacak.

BİLGİN’İN BAŞKAN OLMA HİKAYESİ

Yaklaşık 8 yıldır Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı görevini yürüten Tevfik Bilgin’in görev süresi bu hafta doluyor. Veda ziyaretlerini büyük ölçüde tamamlayan Bilgin, koltuğunu 5 Nisan Cuma günü bırakacak. Bilgin döneminde, Türk bankacılığının geldiği noktayı anlamak için, 8 yıl önceyi yani Bilgin’in BDDK Başkanı olması sırasında yaşananları hatırlamakta fayda var. Bilgin’in, BDDK Başkanlığı’na atanma hikayesi şöyle:

MAAŞI  YÜZDE 50 AZALDI

“El konulan İmarbank’taki zararın 6 milyar dolar olduğunun ortaya çıkmasının ardından dönemin BDDK Başkanı Engin Akçakoca istifa etti. Bunun üzerine dönemin Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yeni başkan arayışlarına başladı. Ancak kime teklif götürülse, BDDK Başkanlığı’nı kabul etmedi. En sonunda Unakıtan, dönemin Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın’ı arayarak, ‘İçinizden birisi BDDK Başkanı olsun. Cenazeyi (İmarbank) kaldırsın’ dedi. Zeki Sayın, Can Akın Çağlar’a, sonra Murat Ulus’a teklif  götürdü. Ancak İmarbank skandalı, 47 milyar dolarlık batık banka alacağı, Pamukbank ve Yapı Kredi sorunları nedeniyle kimse başkanlığı kabul etmek istemedi.

En sonunda BDDK Başkanlığı, Halkbank Genel Müdürü olan Tevfik Bilgin’e teklif edildi ve Bilgin de kabul etti. Bilgin’in maaşı, BDDK Başkanı olduktan sonra, 7 bin liradan 3 bin 500 liraya geriledi. Halkbank Genel Müdürü olduğu dönemde kredi alan Bilgin, zaman zaman kredi kartlarını bile ödemekte güçlük çekti. Tüm bu zorluklara rağmen, Bilgin döneminde, İmarbank, YapıKredi ve Pamukbank krizleri büyük başarı ile çözüldü. Batık bankalardan da 20 milyar dolarlık tahsilat sağlandı. Bu nedenle, Türkiye’nin Bilgin’e teşekkür borcu var.”

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?