banner15

Mekap dağlardan düz ovaya iniyor

PKK lideri Abdullah Öcalan'ı İmralı'da ziyaret eden avukatların taşıdığı Nike poşetleri üzerine bir zamanların ünlü spor ayakkabı markası Mekap yeniden gündeme geldi.

Mekap dağlardan düz ovaya iniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK lideri Abdullah Öcalan'ı İmralı'da ziyaret eden avukatların taşıdığı Nike poşetleri üzerine bir zamanların ünlü spor ayakkabı markası Mekap yeniden gündeme geldi. Referans'tan Sevda Yüzbaşıoğlu'nun haberine göre, 2005 yılında Karadenizli İskender Ailesi'nin satın aldığı Mekap'ta yeni bir rüzgar esiyor.

Yenilenme çalışmalarına hız veren Mekap, sadece spor ayakkabı markası olmaktan çıkmak için harekete geçti. Mekap, topuklu ayakkabı ile kadınlara hitap edecek. Firma, yakın zamanda moda modelleri ve Foot Life by Mekap adlı yeni markası piyasaya sürecek.

Daha önce Mekap Endüstri Sanayi'nde de yöneticilik yapmış olan İskender Ayakkabı Sanayi Genel Koordinatörü Necati Gökhanarslan, "Ayakkabıyı kimin giydiği bizi ilgilendirmiyor. Mekap özellikle orta yaşı geçmiş insanlar için çok nostaljik bir marka. Markanın özellikle Anadolu'da bilinirliği çok fazla. Yeni hedefimiz fantazi ayakkabı üretmek" dedi. 
 
Bugün orta yaşın üzerindeki birçok kişinin spor ayakkabı dendiği zaman aklına ilk gelen markalardan biri olan Mekap'ın o tarihlerden günümüze kadar uzanan oldukça ilginç bir hikayesi var.

Hikaye, 1970'li yıllarda gençlerdeki spor ayakkabı tutkusunu keşfeden işadamı Hikmet Kurşunoğlu'nun Türk, İtalyan ve Musevi ortaklarıyla Türkiye'nin ilk poliüreten tabanlı, spor ayakkabını üretmesiyle başlıyor. Uzun yıllar ülkede spor ayakkabısı alanında tek marka olarak faaliyet gösteren Mekap, sağlamlığı ve uygun fiyatıyla genç, yaşlı, zengin fakir herkesin tercih ettiği bir marka haline geliyor.

Fakat Mekap markası için ilk tehlike çanları 1980'li yıllarda dönemin başbakanı Turgut Özal'ın ithalatı serbest bırakmasıyla çalmaya başladı. İthalatla birlikte her türlü dünya markasına ulaşmak kolaylaşınca Mekap markasının ismi de unutulmaya yüz tuttu.

Mekap ismi bu defa PKK eylemlerinin başladığı 1980'li yılların ortalarında yeniden gündeme geldi. Çünkü dağda yakalanan PKK'lıların ayağında da ‘mekap' markalı ayakkabılar vardı. Hatta dönemin Başbakanı Turgut Özal, PKK'lıları "Mekap'larıyla dağda gezen bir avuç genç olarak' tanımlıyordu.


Sağlam, dayanıklı olması ve terletmemesi gibi birçok özelliği nedeniyle PKK'lılar tarafından tercih edilmeye başlanan Mekaplar, kısa süre içinde PKK'nın sembollerinden biri haline geldi. Bu nedenle Doğu ve Güneydoğu'da Mekap'ın satışı yasaklandı. Diğer yandan da ithalatın serbestleşmesiyle marka yabancı spor markaları karşısında eski gücünü koruyamadı. 
 
2005 yılında ise Mekap markasını ve fabrikayı yine Karadenizli olan İskender ailesi aldı. Fabrikayı da Trabzon'a taşıyan İskender ailesi, spor ayakkabıdan ziyade farklı bir alana yoğunlaştı. Bugüne kadar sağlamlığı nedeniyle başına gelmedik iş kalmayan Mekap markanın yeni uzmanlık alanı ise ‘iş güvenliği ayakkabıları' oldu.

Bu dönemde toplam üretim içinde spor ayakkabının ağırlığı ancak yüzde 30'du. İskender Ayakkabı Sanayi'nin yeni hedefi ise bu alanı genişletmek. Bunun için önümüzdeki yıl başından itibaren fantezi ayakkabı üretmeye başlayacak olan firmanın bunun için seçtiği yeni marka ismi ise ‘Foodlife by Mekap'.

İskender Ayakkabı Sanayi Genel Koordinatörü Necati Gökhanarslan, markanın bu tür olaylarla gündeme gelmesine alışık bir isim. Çünkü markanın eski sahibi olan Mekap Endüstri Sanayi'de de yöneticilik yapmış. 
 
Gökhan Arslan, Mekap markasının yeniden gündeme gelmesi ile ilgili şunları söyledi: "Mekap markasını yıllarca teröristlerle birlikte andılar. Oysa Mekap özellikle orta yaşı geçmiş insanlar için çok nostaljik bir marka. Herkes bu markaya çocukluğunun markası olarak bakıyor.

Bu markanın özellikle Anadolu'da bilinirliği çok fazla. Bu nedenle biz marka ile yapılan bu olumsuz yorumlarla ilgilenmiyoruz. Çünkü bunlara alıştık. İnsanlar artık şekeri ve ekmeği nasıl rahat alabiliyorsa ayakkabıyı da alabiliyor. Düşünün çok sağlam, konforlu ama aynı zamanda da ucuz bir ayakkabı üretiyorsunuz. Bu üründen yılda 450 bin çift satıyorsunuz.

Sattığınız ayakkabıların belki de yüzde 5'i o bölgeye gidiyor. Ama sizin markanız bu şekilde karalanıyor. Bu nedenle ayakkabıyı kimin giydiği bizi ilgilendirmiyor."
Yeni hedeflerinin fantazi ayakkabı üretimi olduğunu belirten Gökhanarslan, "Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz. Gündelik tarzda giyilebilecek, casual (rahat giyim) adı verilen daha moda ayakkabılar üreteceğiz.

Önümüzdeki yıl başından itibaren perakende satışlarına başlayacağız" dedi Bugün Mekap markalı ayakkabılar 20-22 TL perakende fiyatı ile satılıyor. Satıldığı yerler arasında Metro gibi birçok ulusal market de var. Gökhanarslan, özellikle Anadolu'da kırsal kesimde çalışanların dayanıklı olması nedeniyle halen Mekap markalı ayakkabıları tercih ettiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48