banner15

Merkez ihracatçıya umut vermedi

MB Başkanı Durmuş Yılmaz: Rezerv 120 milyar dolara çıksa bile kur, ihracatçının istediği yere gelmez.

Merkez ihracatçıya umut vermedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ve ihracatçıların 'daha fazla döviz alsın' talebine Merkez Bankası soğuk bakıyor. Bankanın başkanı Durmuş Yılmaz, rezervleri 120 milyar dolara çıkarabileceklerini, ancak bunun döviz kurunu istenilen seviyeye getirmeyeceğini söyledi. Yılmaz, dalgalı kur rejiminin doğru olduğunu, değiştirmeyi düşünmediklerini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başbakan Tayyip Erdoğan ve ihracatçılar tarafından ifade edilen "Döviz rezervleri 100 milyar dolara çıkarılsın." önerisine temkinli yaklaştı. Merkez Bankası'nın sene sonuna kadar bu oranı 100-120 milyar dolara çıkarabileceğini kaydeden Yılmaz, "Ancak kur istenen seviyeye gelmeyebilir. Döviz pozisyonunun dengeli olması piyasaya katkı sunacaktır." uyarısında bulundu.

Bankanın Ekim 2009'dan bu yana piyasadan 13 milyar dolara yakın döviz alımı yaptığını açıklayan Durmuş Yılmaz, bu rakamın da kamunun dış borçlarına ödendiğini dile getirdi. Merkez Bankası Başkanı, ihracatçıların "Ülkeye giren sıcak paradan Tobin vergisi alınsın" talebine olumlu cevap vermezken, "Bu uygulama Brezilya'da etkili olmadı. Bizde de olacağını zannetmiyorum." dedi.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına konuk oldu. Burada ihracatçıların kur ve döviz alımıyla ilgili şikayetleri ile taleplerine cevap verdi. Yılmaz, "Merkez Bankası adına zaman zaman 'Kur önemli değildir' söylemleri oldu. Bizim böyle bir açıklamamız olmadı. Kur önemli bir değişkendir." ifadelerini kullandı.

Ekonomide işlerin yolunda gittiği zamanlarda ülkeye ciddi oranda sıcak para girişi olduğunu aktaran Yılmaz, bunun da bazı sıkıntıların ortaya çıkmasının ve kamuoyunda Merkez Bankası'nın başarısız olarak algılanmasına sebep olduğunun altını çizdi. Banka yönetimi olarak kurda ciddi bir değişiklik öngörmediklerini bildiren Durmuş Yılmaz, "Bu konuda ihracatçılarda gereksiz beklentiler oluşturmak istemiyoruz. Yapabileceklerimizi söyleriz." şeklinde konuştu.

Merkez Bankası'nın görevinin finansal istikrarla birlikte hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını desteklemek olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Kriz döneminde makul bir para politikası uyguladık. Bu çerçevede fiyatları aşağı çekildi.

Merkez Bankası, TL'nin değer kaybına rağmen, faiz oranlarını düşürdü. Banka yüksek faiz uygulamasını benimsese faizler düşürülmezdi. Merkez Bankası, reel sektörün kaygılarını göz önüne almaktadır. İhracatçıları ve beklentilerini yakından takip ediyoruz."

KUR SABİT DEĞİL, YILLARDIR DALGALANIYOR

Dalgalı kurun iktisadi daralmanın boyutlarını sınırlandırdığını anlatan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, "Kur dalgalı değil" eleştirilerine de karşı çıktı.

Mevcut uygulamanın Merkez Bankası'na hareket alanı sağladığına dikkat çeken Yılmaz, "Kur sabit değil, dövizde oynamalar var. Zaman zaman gerek dolarda gerekse Euro'da aşağı ve yukarı yönlü oynamalar oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Başta TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ihracatçıların sıcak paradan alınan vergi olan Tobin uygulaması teklifine olumlu bakmadıklarını ima eden Başkan Durmuş Yılmaz, "Faizlerin gerilemesi, bu hareketlerin getireceği dalgalanmalar, sıcak para girişini hızlandırıyor. Bunu önlemek için bazı tedbirler alındı. Buna çok sıcak bakmıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası'nın hiçbir zaman 'döviz rezervlerini artırmayacağız' düşüncesinin bulunmadığını kaydeden Yılmaz, "Biz döviz rezerv birikimini artırmayı öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemde bunu 100 ile 120 milyar dolara çıkarırız. Ancak kur, ihracatçıların istediği seviyeye gelmeyebilir. Döviz pozisyonunun dengeli olması piyasaya katkı sunacaktır." dedi. Yılmaz, Türkiye'nin sağlam mali yapısı ve değerleriyle yabancı yatırımcı için çekiciliğini koruduğunun altını çizdi.

BAŞKAN YILMAZ'DAN SATIRBAŞLARI

Türkiye, fiyat istikrarından henüz uzak bir noktadadır.

Biz düşen enflasyon ortamındayız, henüz kalıcı fiyat istikrarını sağlamış değiliz.

Benim tecrübeme göre döviz müdahaleleri volatiliteyi daha fazla artırıyor ve kura etkisi sınırlı kalıyor.

Türkiye'de faizler enflasyon beklentilerine uyumlu, reel olarak da gelişmekte olan ülkelere kıyasla oldukça düşük seviyede.

Zorunlu karşılık oranlarını daha aktif kullanma konusunu değerlendirmekteyiz.

Merkez Bankası'nın rezerv birikimini hızlandırmayı hedefliyoruz.


REZERVLER 100 MİLYAR DOLAR OLSUN

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin üretmeye, istihdam oluşturmaya ve ihracat gerçekleştirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Dış açığın Türkiye'nin geçmişten kalan yapısal sorunlarından birisi halinde geldiğini aktaran Büyükekşi, "Tasarruf açığı sebebiyle dış kaynağa şiddetle ihtiyacımız var." dedi.

Türkiye'nin para kazanmak istediğini aktaran TİM Başkanı, "Bu çarkın devam etmesinin en önemli aracı, döviz kuru. Burada en büyük dayağı Türk sanayicisi ve ihracatçısı yiyor. Türkiye yükselen bir ülke. Döviz girişleri bu kapsamda artacak. Merkez Bankası döviz girişini en iyi gören kurum. Bu girişi sterilize etmeli." diye konuştu.

Büyükekşi, ayrıca döviz alımlarının artırılması ve bu rakamın 75 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılması talebinde bulundu. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda politika faizlerini yüzde 7'de sabit tutarken, gecelik borçlanma ve borç verme faizini 25 baz puan düşürmüştü.

Konuşmasında bu konuya da değinen Büyükekşi, "Referandum sonrası oluşan iyimserlik havası faizlere anında yansıtılmalı. Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık faiz indirimi için teşekkür ediyoruz. Ancak faizler daha da düşürülebilir. Biz 2011 Mart'ına kadar kademeli olarak 1,25 puanlık bir düşüşün risk oluşturmayacağını düşünüyoruz." dedi.


 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35