MÜSİAD başkanından 'Finans devrimi' çıkışı

MÜSİAD Başkanı Olpak, "Türkiye'nin bölgede ve dünyada, sancılı ve acılı geçen bu günlerde, küresel anlamda köklü bir paradigma değişimine ihtiyaç var" dedi

MÜSİAD başkanından 'Finans devrimi' çıkışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Mevcut küresel finansal sistem, derin bir şekilde sallanırken, ülkemiz, bölgemiz ve dünyada, sancılı ve acılı geçen bu günlerde, küresel anlamda, köklü bir paradigma değişimine ihtiyaç var" diye konuştu.

"Sürdürülebilir Kalkınma için Sürdürülebilir Finans" temasıyla düzenlenen Uluslararası Finansal Sistemler Forumu'nda konuşan Olpak, dünyanın, siyasi ve iktisadi haritasında güç merkezlerinin değişip, ağırlık merkezinin, Batı serüveninden sonra, tekrar Doğu'ya kaydığının tartışıldığı bir süreçte olduklarını belirterek, bu sürecin, Batı-Doğu arasındaki çarpıklıktan başlayarak, dengeleri değiştirecek göründüğünü söyledi.

Gelişmiş ülkelerin, 1929 krizinden çıkmak için, insanlığı, maliyeti çok ağır olan bir savaşa sürüklediklerini dile getiren Olpak, "Krize, yine savaşla mı çözüm aranacak? Gelişmiş ülkeler, krizi nasıl aşacaklar? Bu sorulara, tatmin edici cevaplar bulmak mümkün olmasa da, krizin, gelişmekte olan ülkelere ihraç edilmekte olduğunu, açıkça görüyoruz. 2008 krizi, 1929 krizi gibi, bir çöküş değil, yeniden yapılanma ve değişim sürecinin başlangıcı olmalı" ifadelerini kullandı.

"KÖKLÜ BİR PARADİGMA DEĞİŞİMİNE İHTİYAÇ VAR"

Nail Olpak, "Kaliteli ve doğru finansmana hızlı erişimin, nasıl olması gerektiği değil de, faizlerin kaç baz puan artmasına niçin ihtiyaç olduğu tartışılıyor. Tıpkı, insanların neden öldürüldüğünün değil, öldürülüş biçimlerinin tartışıldığı, günümüzün medeniyet anlayışında olduğu gibi. İnsanın ve toplumun, daha müreffeh seviyeye ulaşması için, bir araç olması gerekirken, onları yöneterek, bir amaç haline gelen ve bunu acımasızca yapan finansal sistem, doğru bir bakışla değerlendirilmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Gerçek ekonominin temel değerlerinin AR-GE, yenilikçilik, yatırım, istihdam ve üretim olduğunu belirten Olpak, "Tüm bunları ve sosyal hayatın ana değerlerini bir kenara iterek, her şeyi, neredeyse sadece tek bir değere indirgeyen ve değerlerimizi acımasızca şekillendiren, adeta yeni tehdit kaynağı olan, finansal sistemin yapısı, bu bağlamda doğru değerlendirilmeli" şeklinde konuştu.

Olpak, "Mevcut küresel finansal sistem, derin bir şekilde sallanırken, Türkiye'nin bölgede ve dünyada, sancılı ve acılı geçen bu günlerde, küresel anlamda köklü bir paradigma değişimine ihtiyaç var" dedi.

Duygusal tepkileri ve teori aşamasını geçmiş, altyapısı iyi şekillendirilmiş uygulamaları, etkin bir boyutta hayatımıza sokamadan, insanca yaşamanın temel değerlerine sahip bir geleceğin elde edilmeyeceğini belirten Olpak, aksi durumda, eleştirdiği sistemin hükümranları bundan ne kadar sorumlu ise, gerekli ve yeterli gayreti ortaya koyamazlarsa, şikâyet edenlerin sorumluluğunun da, onlardan az olmayacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 16:47
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 7 yıl Önce

Sayin Basbakanim.Hic sizi ovmeyle ugrasmadan soze girmek istiyorum.Yaninizda onlarca burokrat var,onlarca ekonomist var.Benim ogrenmek istedigim neden bu kokusmus ekonomik sistemi duzeltmeye calisiyorsunuzda,Musiadinda soyledigi gibi sistemi degistirmek icin ugrasmiyorsunuz.Millet agzini acmis,kulagini dikmis,MB dan gelecek,faiz dustumu,dolar indimi,ne oldu deyip duruyor.

HACI
HACI - 7 yıl Önce

Bir devletin ekonomisi faizin yarim puan inmesine,dovizin artip eksilmesine,heleki o doviz dunyanin en borclu ulkesine aitse,borsanin yarim puan deger kaybetmesine bagliysa,bu is nereye gider.Oysa RABBIMIN izniyle siz bunu degistirecek ferasete sahipsiniz.Selam ve saygilarimla.

banner39