banner39

MÜSİAD Çanakkale Şubesi açıldı

Ülke çapında teşkilatlanmaya hız veren MÜSİAD'ın Çanakkale Şubesi, düzenlenen törenle açıldı

İş Dünyası 28.10.2013, 13:58 28.10.2013, 13:58
MÜSİAD Çanakkale Şubesi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şubesi, törenle açıldı.

Açılış töreninde konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK, Nail Olpak, "Çanakkale'de 850 civarında sivil toplum kuruluşu olduğunu öğrendik. Biz de onların arasına bir başka renk olarak katılıyoruz. Türkiye'nin büyümesine paralel bir şekilde şubelerimizi büyütmeye devam ediyoruz. Türkiye büyüyorsa biz de büyüyoruz. Kısmet olursa 7-8 bölgede daha yeni şube ve temsilcilik açacağız" dedi.

Konuşmasının devamında üretim ve finans yapısında Türkiye'nin değişime ihtiyacı olduğunu belirten Olpak "Üretim ve finans yapımızda ihtiyaç duyduğumuz dönüşümü, yapısal reformlarımızdaki devamlılığı göz ardı etmemeliyiz. Küresel ekonomilerin zorlu bir süreçten geçmeye devam ettiğini görüyoruz. Bu krizden çıkışta niye bu kadar zorlandıklarına baktığımızda ise, yüksek devlet borçlarını görüyoruz. Yapısal reformlara ihtiyaç var, kırılganlıkların giderilmesi gerekiyor. İşte bu noktada, geçen seneden beri Biz MÜSİAD olarak geçen yıldan beri şunu söylüyoruz. Küresel ekonominin zaaflarından, güvenli liman olarak pozitif anlamda ayrışıyoruz. Hazır böyle bir fırsat varken, bu pozitif ayrışmanın imkanlarından yararlanalım istiyoruz. Fonlama maliyetlerinin nispeten ucuz olduğu bu dönemde finansmana erişimi kolaylaştıralım diyoruz. Küçük ve orta işletmelerin finansmana erişimi noktasında sadece teminatı esas alan kredi sisteminin yerine, proje bazlı finansman sistemine geçelim diyoruz." dedi.

"Cari açıkla ve işsizlikle mücadele, yüksek teknolojili ürünler üretebilmek için Ar-Ge ve innovasyona ağırlık ve önem vermek, insan kaynağı kalitemizin arttırılması kadar siyasi istikrarın sürmesi ve başta çözüm süreci olmak üzere demokratikleşme çabalarımızın aksamaması son derece önemli. Diğerleri gerçeğin ta kendisi değildir. Önemsizdir demiyorum ancak birer yansımadırlar. "

"YÜZDE 4,4 BÜYÜME RAKAMI BAZI ÇEVRELERCE İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR"

Büyüme rakamlarına getirilen eleştirileri de değerlendiren Olpak, rakamlara ilişkin kötümser senaryo çizen çevrelere de dikkat çekti. Olpak; "Bakınız, 2013 ilk çeyrekte yüzde2,9 büyüyen ekonomimiz, ikinci çeyrekte bazılarının beklentilerinin oldukça üzerinde, bize göre ise, beklenen oranda, yüzde 4,4 büyüdü. Gerçekten anlayamıyorum. Birileri ısrarla ve öyle olmadığını bildikleri halde, ikinci çeyrek için kötümser senaryolar yazdı. Halbuki, rakamları okumaktan azıcık anlayanlar, Gezi olaylarına rağmen Haziran'daki kapasite kullanımlarına biraz olsun dikkatli bakanlar bunun böyle olmadığını görebilirdi. Biz gördük. Büyüme, kötümser senaryoların oluşturduğu düşük büyüme rakamı beklentisine rağmen iyi gelince, ki bizim için son derece normaldi bu durum, bu defa da kalkıp, maalesef yine bile bile, "Ama bütçe için şüphelerimiz var" diyerek hedef şaşırtma ve Türkiye'nin büyüme rakamlarının güzelliğini baskılama gayretine girdiler. Bütçe gerçekleşmeleri, planlanandan daha iyi olduğu halde bu gölgelemeyi yaptılar. Büyüme rakamlarını küçümsemeye sebep olacak biçimde dolaylı karartma yapıldı. Bu büyüme rakamları yetersiz, yüzde6 büyümemiz lazım diyorlar. Evet, doğru, daha çok büyümemiz lazım. Biz de istiyoruz yüzde6 büyümeyi. Kim istemez ki? Peki, siz bunu ne zaman söylüyorsunuz? yüzde 4,4 büyüme rakamı açıklandıktan hemen sonra. İnsaf sahibi olmak lazım. Geçtiğimiz haftalarda IMF heyeti geldi. Onlara da anlattım bütün bunları. Gelin, siz gerçek Türkiye'ye bakın. Türkiye'yi bizden dinleyin. Türkiye'yi iyi anlayın, dedim." şeklinde konuştu.

Açılış törenine MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN'ın yanısıra Çanakkale Ak Parti Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Laçiner, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?