banner39

MÜSİAD'dan seçim öncesi uyarı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), ekonomik, sosyal ve siyasal aktörleri, yaklaşan 2011 genel seçimleri öncesinde istikrarı bozacak kutuplaşmalara değil, ülkenin 2023 hedeflerine ulaşması bağlamında projeler üretmeye ve sorunların çözümüne yönelik birlik ve beraberliğe odaklanmaya davet etti.

İş Dünyası 06.03.2011, 14:10 06.03.2011, 14:10
MÜSİAD'dan seçim öncesi uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Derneğin 33 Şube başkanının katılımıyla gerçekleştirilen MÜSİAD Başkanlar Toplantısında alınan kararlara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılında Mersin'de gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunlarının, ülke tanıtımına katkı sağlayacağı ve Mersin ile çevresinin ekonomik açıdan kalkınmasına vesile olacağı vurgulanarak, Akdeniz Oyunları sayesinde yapılacak modern tesislerin bölgeye önemli kazanımlar getireceği kaydedildi.

MÜSİAD'ın Mersin'de ulaşım ve lojistik sektörlerine verilen özel önemi anlamlı bulduğu ve bu bağlamda, Tarsus-Kazanlı ile Mersin-Anamur Sahil Yolları Projelerinin başlatılmış olması ve Lojistik İhtisas Organize Bölgesi'nin kurulması çalışmalarını desteklediği belirtilen açıklamada, Tarsus'ta yapılmasına karar verilen Çukurova Bölgesel Havalimanının bölgeye hem ticaret, hem de turizm açısından önemli katkılar sağlayacağına inanıldığı vurgulandı.

Başta Libya olmak üzere, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki bazı ülkelerde yaşanan son olaylara yönelik, Türkiye'nin izlediği politikaları isabetli bulan MÜSİAD'ın böylesi önemli uluslararası konuların iç siyasete alet edilmemesi gerektiğine inandığı ve etkin bir dış siyaset için, iktidarla muhalefetin güçlü bir dil birliği içinde olması gerektiğini düşündüğü dile getirilen açıklamada, alınan diğer kararlara ilişkin şu görüşlere yer verildi:

''Bölgede önemli yatırımları ve iş hacmi bulunan Türkiye'nin, olaylara suhuletle yaklaşması ve göstereceği tepkilerde ihtiyatlı olması gerekmektedir.

MÜSİAD, Ortadoğu'daki gelişmelerin ardından, bahse konu ülkeler için, Türkiye'nin, demokraside ve ekonomide geldiği yer itibariyle önemli bir referans ülke olacağına inanmaktadır. Ülkemizin bugün ulaşmış olduğu gelişmişlik seviyesiyle, kültürel ve tarihsel yakınlığı olan tüm bu coğrafya ile paylaşacağı çok önemli tecrübeleri bulunmaktadır. Tarihin bize yüklediği görev şuuruyla, bu dönemde Türkiye, üzerine düşen tüm görevleri hem siyasal hem ekonomik açıdan yerine getirmek durumundadır.

MÜSİAD, 2011 genel seçimleri sonrasında oluşacak yeni parlamentonun, ülkemizde demokrasi kalitesini artıracak, hak ve özgürlükler üzerindeki her türlü baskıyı kaldıracak yeni bir Anayasayı, acilen gündeme alması gerektiğini vurgulamaktadır.

MÜSİAD, her şeyden önce, ekonomik, sosyal ve siyasal aktörleri, yaklaşan 2011 genel seçimleri öncesinde istikrarı bozabilecek kutuplaşmalara değil, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması bağlamında projeler üretmeye ve sorunların çözümüne yönelik birlik ve beraberliğe odaklanmaya davet etmektedir.''

 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?