banner39

MÜSİAD'ın 2011 korkusu faiz

T.C Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı ağırlayan Genel Merkezde ağırlayan MÜSİAD'a göre, bu yıl en fazla risk faizlerde olacak.

İş Dünyası 10.03.2011, 01:31 10.03.2011, 01:31
MÜSİAD'ın 2011 korkusu faiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

T.C Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ı ağırlayan Genel Merkezde ağırlayan MÜSİAD'a göre, bu yıl en fazla risk faizlerde olacak.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından gerçekleştirilen “Ekonomik Gelişmelere İlişkin 2011 Döviz ve Para Politikaları”nın değerlendirildiği toplantı MÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. 

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, borçların yapılandırılması yasasının birkaç gün önce parlamentodan geçtiğini belirterek, “Buradan bir takım gelirler elde edilecek. Bu ne kadar olur bilemiyoruz ama bu gelirler bütçede yok. Bu paranın kamu borç stokunun azaltılmasında kullanılması daha iyi olacağını düşünüyoruz ama ülkenin gelişmesi için alt yapı yatırımlarında da kullanılabilir. Önemli olan ülkenin geleceği için kullanılması” dedi.
 
 
CARİ AÇIK DÜŞÜŞE GEÇTİ
 
Yılmaz, son dönemde aldıkları tedbirlerle kredi hacimlerinin yavaşlamaya başladığını ve cari açığın düşüşe geçtiğini söyledi. Kredi hacmindeki genişlemenin kriz öncesi seviyelere ulaştığını bildiren Yılmaz, “Son haftalarda bu artış ivme kaybetti. Kredi artışı yüzde 35-40 olabilir ama kredi hacminin milli gelire oranı önemli.  Kasım ayına kadar son beş yılın ortalamasının üstünde olan kredi hacmi daha sonra toparlanmaya başladı.

Bu yavaşlama süreci, alınan tedbirlerinin etkili olduğunu gösterecektir. Alınan tedbirler son aylarda cari açıkta meydana gelen artışın önceden öngörülmüş olması ile ilişkilidir. Mevsimsellikten arındırılmış cari açık ve dış ticaret açığı verilerinde bir düzelme görülmekte” dedi. Kendilerinin ‘krediler azalsın’ demediklerini ifade eden Yılmaz, “kredinin hızı azalsın, yıllık hız yüzde 26–27 olsun diyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 
“EMTİA FİYAT ARTIŞLARI ENFLASYONU ZORLUYOR”
 
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, “Yaşanan son olaylarla petrol fiyatlarını, gıda fiyatlarını, ithalat fiyatlarını revize ettik. Enflasyon tahminimizi 5.9’a yükselttik. Bu olaylar bizi de etkileyecek. Olayların sonucunda petrol fiyatının ne kadar kalıcı olacağı ve daha sonra ne kadar geriye gideceği önemli. Toptan eşya fiyatları, emtia fiyatları ve bunların üstüne kur artışı olursa, bunların içerideki fiyatlara yansıması olacak. Son derece dikkatli olmalıyız. Biz bir bedel ödedik, düşen enflasyon ortamındayız.

 Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın konuk olduğu MÜSİAD Ekonomi Değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Merkez Bankasının son dönemde çok amaçlı ve çok araçlı karma bir strateji uygulama kararı alarak, faizlerde indirime, zorunlu karşılık oranlarında artırıma gitmesinin ''çarpıcı'' bir hamle olduğunu söyledi.

GEMİYİ SAĞ SALİM YÜZDÜRDÜLER
 
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın beş yıllık görev süresi boyunca son yüz yılın en büyük ikinci krizinin yaşandığı dönemde görev yaptığını belirterek, “Aynı zamanda bu dönemde içte de bir takım karışıklıklar yaşandı. Bunlara rağmen, Merkez Bankası ve Durmuş Yılmaz başarılı bir yönetimle krizin sınırlı etkilerle geride bırakılmasında olumlu bir icraat göstermiştir. Yılmaz ve ekibi dalgalı denizde gemiyi sağ salim yüzdürmeyi başarmış ve tüm dünya merkez bankaları yöneticileri tarafından gıpta ile izlenmiştir” dedi.

Vardan, MB’nin son dönemde çok amaçlı ve çok araçlı karma bir strateji uygulama kararı alarak faizlerde indirimi zorunlu karşılık oranlarında da artırıma gitmesi gibi ilk etapta şaşkınlıkla karşılanan, fakat daha sonra takdir gören kararları aldığını belirtti.
 
MÜSİAD'IN KORKUSU FAİZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan olumsuzlukların getirebileceği negatif etkilerin Türkiye'nin kontrolü dışında gerçekleşecek olsa da, 2011 yılı için ülke içinden kaynaklanan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Vardan, finansal istikrarın yanı sıra Merkez Bankasının, başlıca hedefi olan ve ekonomik ve sosyal istikrarın şartı niteliğindeki fiyat istikrarının sağlanması için gösterdiği öneme değinirken, şöyle dedi:
''Türkiye'nin uzun yıllar boyunca en büyük meselelerinden biri olan ve 33 yıl boyunca çift veya üç haneli seviyelere varmış kronik enflasyonun, 2005'ten bu yana tek hanelere indirilmiş ve en önemlisi 6 yıldır tek hanede tutulmuş olması zaten başlı başına bir başarıdır. İç talebe dayalı yüksek büyümenin enflasyonu tetikleme riskinin mevcut olduğu günümüz şartlarında da politika faizlerinin dikkatle belirlenmesi gerekliliğini hatırlamakta yarar görüyoruz.''

AYAKLANMALARIN ETKİSİ

Vardan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki halk ayaklanmaları nedeniyle ortaya çıkan son gelişmelerin, küresel pazarlardaki olumsuzlukları derinleştirebileceğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
''Bu mevcut olumsuzlukların getirebileceği negatif etkiler kontrolümüz dışında gerçekleşecek olsa da, 2011 yılı için kendi içimizden kaynaklanan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu manada cari açık meselesinin çözülmesi önceliklerimizin başında gelmektedir. Bu doğrultuda, ithalat patlamasına sebep olan düşük kur sarmalından ve enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak adına projelere özel önem verilmeli ve bunlar hızlandırılmalıdır.

G-20 ÖNEMLİ YANSIMALARA SAHNE OLACAK
 
“Cari açık ve işsizlik gibi sorunlarla başa çıkabildiği takdirde, ülkemiz birçok ülkenin krizin etkilerinden kendini sıyıramamış olduğu şu ortamda, konumunu güçlendirme imkanı bulacaktır” diyen Vardan, dünyanın en büyük 20 ekonomisini buluşturan G-20 konferansının önümüzdeki aylarda Türkiye’de gerçekleştirecek olmasının önemli yansımalara sahne olacağını ifade etti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?