banner15

Otomobilde lüks talebi patlıyor

25 yılda otomobil sayısının 900 milyondan 1.8 milyara çıkacağını belirten Daimler AG'nin patronu Dr. Dieter Zetsche, ‘Son 10 yılda lüks otomobil satışları, pazarın hızının 3-4 katı oldu.' dedi.

Otomobilde lüks talebi patlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

25 yılda otomobil sayısının 900 milyondan 1.8 milyara çıkacağını belirten Daimler AG'nin patronu Dr. Dieter Zetsche, ‘Son 10 yılda hızlı gelişen pazarlarda lüks otomobil satışları, pazarın hızının 3-4 katı oldu. Artış BRIC ülkelerinden kaynaklandı' dedi.
 
Referans'tan Ruhi Sanyer'in haberine göre, Türkiye'de de her geçen yıl artan lüks otomobil satışları otomotiv sektörünü geliştiriyor. Dünyanın en büyük lüks otomobil markalarından Mercedes'in çatı şirketi Alman Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, şirketlerinin küresel otomotiv pazarından hızlı büyüdüğünü söyledi.

Dr. Dieter Zetsche, otomobilin icadının 125. yılı kutlamalarının başladığı Paris Motor Show öncesi yaptığı açıklamada, pazarın bu yıl en azından premium (lüks) segmentte beklentilerin ötesinde büyüdüğünü belirterek, "Biz Mercedes olarak çok açık şekilde küresel ölçekte pazar payımızı artırdık. Premium segmentteki bu büyümeden biz çok yararlandık" dedi.

Dr. Dieter Zetsche'ye göre toplam küresel pazar ise beklentilerin altında ve hayal kırıcı bir şekilde büyüdü. Yıllık satış rakamının 12 milyonun üzerine çıkması bekleniyordu ancak öyle olmayacağı da görüldü.

Büyümenin detaylarına bakıldığında önemli bölümünün de filo satışlarından kaynaklandığınının görüleceğini ifade eden Dr. Zetsche şöyle devam etti: "Eylül ayı da Mercedes için en iyi eylül ayı olacak. Piyasalar bize karşı çok iyiydi. Gelecek yıl da küresel bazda bu yılki kadar olmasa da büyüme göreceğiz."
 
Daimler'in kaptanı, önümüzdeki 25 yılda dünyadaki otomobil sayısının 900 milyondan 1.8 milyara çıkacağını söylüyor. Dr. Zetsche artışın önemli bölümünün BRIC ülkelerinden kaynaklanacağı varsayımı ve bu alanda ucuz markaların mı yoksa premium segmentin mi etkili olacağına ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

"En azından son 10 yılda BRIC ülkelerinden Çin pazararındaki premium segmentin satışlarının artış hızının 3-4 katı olduğunu gördük. Bu segment toplam pazara göre çok daha hızlı büyüyor. Ancak geleceğe yönelik olarak premium segment satışlarının toplam satışlara oranının en azından bugünkü düzeyde olacağını söylemek mümkün."

Mercedes'in İsviçreli saat üreticisi Swatch ile birlikte geliştirdiği ancak ilk yıllarda pek de başarılı olmayan performansı nedeniyle baş ağrıtan Smart bugün umut veren bir girişim haline gelmiş. Renault-Nissan ile imzalanan stratejik işbirliği kapsamında devreye sokulacak ortak üretim platformu Smart mimarisiyle yapılacak. Ortak üretim platformu 2012'de yeni nesil Smart'ların doğduğu merkez olacak. Bu merkezden Renault Twingo da çıkacak.
 
 
Dr. Zetsche 125. yılı kutlanan otomobilin gelecek 125 yılından da umutlu ve "125 yıl sonra otomobil olacak mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Elektrikli hareketlilik bugün insanlar için çok önemli. Ben 125 yıl sonra da yalnızca ayaklarına güvenmek istemeyen insanların yine otomobili kullanacaklarına inanıyorum.

Ne tür bir teknoloji olacağını bilemem. Bugünkü gibi tekerlekler üzerinde de olabilir, uçan otomobiller de olabilir. İnsanlar kendilerini o zaman da A noktasından B noktasına konforlu, rahat ve kapalı bir mekanda götürecek teknolojiyi kullanacaklar."

Dr. Zetsche Mercedes'in önümüzdeki yıllarda otomobil satışlarının çok hızlı artmasının beklendiği Çin gibi hızlı gelişen ülkeler için özel planları olup olmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Biz premium sınıfta otomobil sattığımız için müşterilerimiz ortalama kadın veya erkekle değil. Çin'de bu yıl 130 bin otomobil sattık. Oradaki müşterilerimiz en iyi Alman otomobilinin sahibi olmak istedikleri için Mercedes aldılar. Bu nedenle bu ülkede otomobil pazarı hızlı büyüdüğü için Çin tipi Mercedes üretmeyeceğiz."
 
Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, uzun bir aradan sonra yarış pistlerine dönen ancak beklenildiği kadar başarılı olamayan efsane yarışçı Michael Schumacher'in yarattığı hayal kırıklığında şirketinin yeteri kadar rekabetçi yarış otomobili üretememesinin rolü olduğuna inanıyor.

‘Formula 1'de olmaya devam edeceğiz' diyen Dr. Zetsche şunları kaydetti: "Daha iyi bir sonuç alabilmeyi isterdik. Formula 1 takımızı, bir yılın sonunda güle güle demek için kurmadık. Bu uzun vadeli bir girişimdir."
 
Tofaş ile Ford Otosan ağırlıklı olmak üzere bu yıl 12 milyar dolar ciroya koşan Koç Holding'in Şeref Başkanı Rahmi Koç, Paris Otomobil Fuarı'nı dün ziyaret etti. Fuarla ilgili tüm detayları tepe yöneticileri Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen'den öğrenen Koç sergilenen araçları yakından inceledi.

Önce Ford ve Fiat standlarını gezen Koç gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koç, otomobil tutkunu olduğunu, halen pazar günleri şoförü izinliyken İstanbul'da trafiğe çıkıp gezdiğini söyledi. Koç, "Pazar günleri direksiyona ben geçerim" diye konuştu.

Türk otomotiv sektörünün bu yıl yüzde 50'nin üzerinde büyüdüğünü, bunun kendisini çok sevindirdiğini belirten Koç, "Otomotiv bizim grubun yüzünü eskiden beri güldürüyor. 1928'den bu yana otomotivin içindeyiz. Bu işin dışında kalmamız düşünülemez" dedi. 
 
Rahmi Koç, Fiat ve Ford standlarını incelerken, "Son dönemde Tofaş daha fazla ön palan çkıyor. Yeni gözdeniz Tofaş mı oldu?" sorusuyla karşılaştı. Koç'un yanıtı da "Onların hepsi benim evladım, hepsi eşittir. O gözle hiç bakmadım. Ancak Fiat atağa daha sonra katıldı" oldu. Dört yıl önce Nazenin teknesiyle çıktığı dünya turuna Nice'te mola vererek Paris Otomobil Fuarı'na gelen Rahmi Koç, Ford Focus CC'yi incelerken, aracın içinde 100 euro bulmuştu.

Rahmi Koç'a bu hikayeyi hatırlatıp, "Yine şanslı mıydınız? Sorusunu yönelttik. Soruyu gülerek yanıtlayan Koç, "Yok bu kez bulamadım. Geçen sefer 100 euro çıkmıştı aracın içinde. Çekindim, parayı başkasına verdiydim" dedi. 
 
PSA (Peugeot-Citroen) Grubu Markalar Direktörü Jean Marc Gales, elektrikli otolarda pil maliyetinin 10-15 bin euro, aracın ise 18-25 bin euro arasında değiştiğini belirterek her firmanın kendi stratejisiyle satış fiyatını oluşturduğunu söyledi.

Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Gales orta sınıf elektrikli bir araçta fiyatın 30-40 bin euro arasında değişeceğini belirterek, "Renault'nun açıkladığı 21.3 bin euroluk fiyat ve 79 euroluk batarya aylık batarya kirası mazotlu bir aracın fiyatına denk geliyor. Bunu anlamak zor.

Biz Peugeot iOn'da sigortadan, bakım,akü maliyetlerine kadar 5 yıl boyunca ayda 499 euroya aracı kiralıyoruz. Sonuçta her marka elektrikli araçta fiyat seçimini kendi yapacak" dedi. Gales, Firma ve bireylerin kullanım şekillerine göre elektrikli araçta seçimlerini yapacağını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 07:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48