SGK, Eti Bakır'ın 7 tesisine teşekkür belgesi verdi

Cengiz Holding’in iştiraki Eti Bakır’ın Türkiye geneline yayılan tesisleri, 2021 yılında istihdama ve engelli istihdamına sağladığı katkı nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından teşekküre layık bulundu.

İş Dünyası 28.05.2022, 13:16
SGK, Eti Bakır'ın 7 tesisine teşekkür belgesi verdi

Şirket açıklamasına göre, Eti Bakır AŞ, faaliyet gösterdiği kentlerde en çok prim ödeyen kuruluş oldu.

Eti Bakır’ın 7 tesisi, istihdama sağladıkları katkı ve bölgelerinde en çok engelli istihdam eden işletme olmaları nedeniyle SGK'dan teşekkür belgesi aldı.

SGK’nın ilgili il müdürlükleri tarafından Samsun, Cerattepe, Murgul, Mazıdağı, Küre, Siirt ve Adıyaman tesisleri teşekkür belgesine layık görülen Eti Bakır, faaliyet gösterdiği kentlerde çoğunlukla bölge insanını istihdam ederek Türkiye ekonomisinin yanı sıra bölgesel kalkınmaya da destek sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eti Bakır AŞ Genel Müdür Yardımcısı Asım Akbaş, yılda 500 bin ton konsantreden 100 bin ton katot bakır elde ettiklerini belirterek, “Eti Bakır 5 bin 500 çalışanıyla, ülkemizin maden rezervlerini verimli şekilde değerlendirmek, geri kazanımı maksimum düzeyde tutmak ve katma değeri yüksek ürünler üretmek için gece gündüz çalışıyor. Türkiye’nin yıllık katot bakır ihtiyacının yüzde 20’sini tek başına karşılayan Eti Bakır, cari açığın azaltılmasında önemli rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Faaliyet yürüttükleri bölgelerde sanayi kültürünün gelişmesini sağladıklarını aktaran Akbaş, ihtiyaçları tespit ederek sosyal hayatı destekleyen çeşitli altyapı ve üstyapı yatırımları da gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Akbaş, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin tek izabe tesisi olan Eti Bakır’ın Samsun tesisinde yüzde 99,99 saflıkta bakır üretiyoruz. Tesislerimizde üretilerek sanayiciye sunulan ürünler, her yıl yaklaşık 1 milyar doların ülkede kalmasını sağlayarak cari açığın azaltılmasına önemli katkıda bulunuyor. Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde en çok prim ödeyen şirket olarak, istihdama yaptığımız katkı ve engelli bireyleri ekonomiye kazandırmamız vesilesiyle SGK tarafından teşekküre layık görülmemiz bizim için büyük onur ve gurur kaynağı oldu. Bu başarı; üretimi, iş güvenliğini ve inovasyonu önceliği olarak gören tüm Eti Bakır çalışanlarınındır.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?