banner39

Teknik Elemanlar'dan 'usta-çırak' çağrısı

Teknik Elemanlar Derneği'nde düzenlenen konferansta geleneksel 'usta-çırak' ilişkisinin yeniden canlandırılması çağrısı yapıldı

İş Dünyası 28.12.2015, 15:40 28.12.2015, 16:44
Teknik Elemanlar'dan 'usta-çırak' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Teknik Elemanlar Derneği(TEKDER) İstanbul İl Başkanlığı “Gelişmiş ve Kalkınmış Türkiye Vizyonunda Teknik Elemanların Rolü” konusunu masaya yatırmak amacıyla akademisyenleri, bürokratları ve iş adamlarını bir araya getirerek bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda öne çıkan konu ise 'usta-çırak ilişkisinin yeniden öne çıkarılması' gerektiği vurgusu oldu.

Toplantıya katılan uzmanlar kendi alanları ve tecrübelerine göre teknik personel gelişiminin Türkiye’nin kalkınmasına nasıl bir katkı sağlayacağına dair görüş bildirdiler.

Farklı sektörlerden bir araya gelen uzmanların ortak kanısı “geleceğin teknolojileri ve bölgesel ihtiyaçlar dikkate alınarak belli alanlarda uzmanlaşmanın uzun vadede yeni ekonomik ve teknolojik kazanımların önünü açacağı” doğrultusunda oldu. Bu doğrultuda Kore, Almanya ve Japonya örnekleri verildi.

Prof. Dr. Nevzat Kor, ülkenin gelişiminde STK’ların büyük bir öneme sahip olduğunun ve TEKDER’in bu konuda önemli bir boşluğu doldurduğunun altını çizdi. TEKDER İstanbul İl Başkanlığı’nın en eski üyelerinden olan Prof. Kor, her şeyin devlet eliyle olamayacağını, bu doğrultuda STK’ların üzerine vazife alması gerektiğini belirtti. Kalkınmanın topyekûn olması gerektiğini belirten Prof. Kor, ülkenin kalkınmasında rol oynadığı ve bu taşın altına elini koyduğu için TEKDER’e minnettar olduğunu belirtti.

Usta çırak ilişkisinin mesleğin gelişimine ve mesleğin sürekliliğine katkısına vurgu yapan istişare kurulu üyeleri mühendislik, mimarlık, mesleki ve teknik eğitiminde usta-çırak ilişkisinin canlandırılmasını ve sektörde tecrübe sahibi profesyonellerin üniversite ve STK’lar kanalıyla yeni mühendislere tecrübe aktarımının sağlanması gerektiği belirtildi.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?