banner39

Turizmciler Berlin fuarında

Türkiye, geçen yıl konuk ülke olarak ağırlandığı ITB Berlin Fuarı'nda bu yıl da gövde gösterisi yapıyor.

İş Dünyası 10.03.2011, 07:44 10.03.2011, 07:44
Turizmciler Berlin fuarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Türkiye, geçen yıl konuk ülke olarak ağırlandığı ITB Berlin Fuarı'nda bu yıl da gövde gösterisi yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Berlin'deki taksi, otobüs ve billboardları Türkiye reklamları ile donatırken, Türk firmalar da dünyanın en büyük turizm fuarında geniş stantlar kiraladı. 

Fuarın en büyük stantlarını THY ile birlikte Kayı Group, GTI, SKY Airlines ve Adam&Eve Oteli açarken, katılan Türk turizm şirketi sayısı da 250'yi aştı. Geçen yıla göre daha fazla firma ile fuara çıkarma yapan Türkiye, Ortadoğu'daki karışıklıklar sebebi ile planlarını gözden geçiren Avrupalı turistleri Türkiye'ye çekmeyi hedefliyor.

Zaman'ın haberine göre, Almanya'daki tur operatörlerinin Türkiye satışlarında bu yıl ciddi bir canlanma olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, bu yıl toplamda yüzde 10 artışla 31 milyon turiste ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Sadece Almanya'dan gelen turist sayısının 4,5 milyonu aşacağını belirten Özaslan, "Erken rezervasyonlar bunu gösteriyor. Rusya pazarında da çok ciddi artış var." diye konuştu. Bunun yanında Körfez ülkelerinde de ciddi artış olduğuna vurgu yapan Özaslan, "Türkiye'ye en çok turist gönderen ilk 10 ülkeden 5'i komşularımız. Bu da bizim için çok önemli." dedi.

Lübnanlı Orient Quenn Homes şirketinin Genel Müdürü Slavy Ghazal da Kuzey Afrika'daki karışıklıkların en çok Türkiye'ye yarayacağı görüşünde. Ürdünlü İnterContinental Hotel'in Müşteri Direktörü Najib Nasser de Kuzey Afrika'ya gelmekten vazgeçen Avrupalı ve Rus turistlerin Türkiye'ye yöneleceğini düşünüyor.

Fuara katılan Türk turizmciler ise, "Ortadoğu'da yaşanan olaylar sebebiyle Mısır, Tunus ve Libya gibi ülkelerin gölgede kaldığı fuarda Türk firmaları hedef büyüttü." değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan fuara bu yıl Simit Sarayı da katılıyor. Şirketin Yöneticisi Alper Yüksel, bu yıl Almanya'da Berlin ve Münih, ABD'de de Manhattan'da şube açacaklarını vurgulayarak, "Biz burada yeni bir dünya markası olmayı hedefliyoruz." açıklamasını yaptı.

Firmanın halen Yunanistan'da ve Suudi Arabistan'da (Mekke) şubeleri bulunuyor. Türk şirketleri fuarda ziyaretçilere şerbet, kuru meyve, fındık, çam fıstığı, çerez ve simit gibi geleneksel yiyecekler ikram ediyor.
 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?