banner39

Türk şirketleri Orta Asya'ya yöneldi

Türk firması Kiklop, projede Özbek Primetime Group şirketi ile birlikte çalışacak. 245 kişinin çalışacağı proje 62 milyon dolar yani 470 milyon liraya mal olacak.

İş Dünyası 12.08.2020, 10:37
Türk şirketleri Orta Asya'ya yöneldi

Kerim Ülker

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile yaşanan siyasi gerilim, Türk şirketlerini ilk göz ağrısı pazarlardan Orta Asya ülkelerine yönlendirdi. Türk inşaat şirketlerinin son dönemde Orta Asya’da en fazla imza attığı projeler ise Özbekistan’da öne çıkıyor. Özbekistan’ın ilk ücretli otobanını Taşkent-Semerkand arasında yapmak için ihaleyi geçtiğimiz aylarda Cengiz-Kolin ve Kalyon konsorsiyumu kazanmıştı. Şimdi de ülkenin ikinci büyük kenti olan Semerkand’da bir başka önemli projeyi daha Türk firması üstlendi.

Türk firması Kiklop, projede Özbek Primetime Group şirketi ile birlikte çalışacak. 245 kişinin çalışacağı proje 62 milyon dolar yani 470 milyon liraya mal olacak. Özbekistan’ın ikinci büyük havalimanı olan Semerkand Uluslararası Havalimanı şu anda yılda 500 bin yolcuya hizmet veriyor. İlk kez 1992’de yapılan havalimanı, 2004 yılında 100 bin yolcu ve altı kategorisinde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında "Yılın en iyi havalimanı" seçilmişti. 

1 Ağustos 2020’de Özbekistan, tüm bölgesel havalimanlarını tekrar gözden geçirme projesi kapsamında iki yıl boyunca sürecek Açık Semalar çalışmasını başlatmıştı. Bu çalışmanın önemli ayaklarından birini de Semerkand Uluslararası Havalimanı oluşturuyor. Yenilenme çalışmasının 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz aylarda da 2 önemli havalimanı projesine Türk inşaat şirketleri imza atmıştı. Temmuz ayında Limak İnşaat’ın paydaşı olduğu “Limakmarashstroy” firması Kemerovo Uluslararası Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binası yapım işini 40 milyon dolara kazandı. Ardından da Sibirya bölgesinin en büyük şehri Novosibirsk’te bulunan Uluslararası Tolmaçevo Havaalanı’nın yeniden inşasına ilişkin ilk etabın ihalesini, Rusya’daki önde gelen Türk inşaat şirketlerinden Ant Yapı 195 milyon dolara üstlenmişti.

Kaynak: Dünya Gazetesi

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?