banner39

Türkiye süper lige hazır

Deloitte Türkiye'ye göre, yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir sayfa açıldı. Türkiye ekonomide süper lige çıkıyor.

İş Dünyası 20.01.2011, 07:56 20.01.2011, 07:56
Türkiye süper lige hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Deloitte Türkiye Yönetici Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Gürer, yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir sayfa açıldığını belirterek, "Türkiye ekonomide süper lige çıkıyor.'' dedi. 

Deloitte Türkiye tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de ekonomik yaşamda yeni bir dönemin başladığı vurgulandı.

TBMM'de kabul edilen 1.535 maddelik Türk Ticaret Kanunu'nun şirketlerde kurumsallaşmayı ve şeffaflığı güçlendirmeyi, adil rekabet ortamını hakim kılmayı hedeflediği dile getirilen açıklamada, "1 Temmuz 2012'de uygulamaya konulması kararlaştırılan kanun Türkiye'deki şirketlerin dışa açılmasını da kolaylaştıracak.'' denildi.

Yeni kanunda bağımsız denetçiler tarafından uluslararası standartlarda denetim yapılması ve işletme hesaplarının Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na uygun olan, Türkiye Muhasebe Standartları'na göre tutulması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şirket yöneticilerinin, riskleri irdeleyeceği ve sonuçlardan tamamen sorumlu olacakları kaydedildi.

Açıklamada, kanunda ayrıca haksız rekabet uygulamalarının önüne geçmeyi amaçlayan son derece ayrıntılı düzenlemelerin yer aldığına da işaret edildi.

Deloitte Türkiye Yönetici Ortağı Gürer, "Getirilen yenilikler, şirketlerin de önemli değişiklikler yapmasını gerektiriyor. Bu konudaki hazırlıklar, nitelikli personel bulmayı ve mevcut personeli yeniden eğitime tabi tutmayı da kapsadığı için, önemli yatırımları şart kılıyor.'' dedi.

 
 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?