banner39

Türkiye'de bir ilk:Sahte esnaf odası

Türkiye'de ilk kez sahte oda vakası yaşandı. Sahte imzalarla kurulan İstanbul Cep Telefonu ve Diğer Haberleşme Cihazları Esnaf Odası, üyelerinden aidat bile topladı

İş Dünyası 30.12.2015, 11:11 30.12.2015, 11:20
Türkiye'de bir ilk:Sahte esnaf odası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da sahte imzalarla kurularak 1.5 yıl faaliyet gösteren bir esnaf odası tespit edildi. Sahte imzalarla haberleri olmadan gerçek kişileri üye yapan ve yeterli çoğunluğu bulan odaya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kuruluş izni ve açılış belgesi verdi. Üyelerinden aidat bile tahsil eden oda, gerçek bir odanın yaptığı her işlemi yaptı. Üstelik bu belgeler, sahtekârlık ortaya çıkana kadar tıpkı resmi evrak gibi piyasada işlem gördü.

BAKANLIK BEKLEMEDEN KAPATTI

Skandalı İstanbul Video Plak Kaset CD İletişim Esnaf Odası Başkanı Birol Aldam ortaya çıkardı. Aldam ve birçok işadamının İstanbul Cep Telefonu ve Diğer Haberleşme Cihazları Esnaf Odası isimli sahte odayla ilgili açtığı dava halen Bakırköy 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Aldam, dava sonuçlanmadan, sahte odanın bakanlık tarafından kapatıldığını söyledi. Aldam, odanın kuruluş aşamasında da şikâyet dilekçesi verdiklerini ancak 1.5 yıl önceki siyasi belirsizlik ortamında bürokratların olayı dikkate almadığını söyledi. Birol Aldam, İstanbul Esnaf Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz'ın kurulan sahte odanın kurucu üyesi olduğunu öne sürdü.

MÜFETTİŞ 40 KİŞİDEN İMZA ÖRNEĞİ ALDI

Aldam, 1 Kasım seçimlerinin ardından şikâyetin yeniden gündeme geldiğini ve bakanlığın soruşturma için başmüfettiş atadığını söyledi. Birol Aldam, şöyle devam etti: "Müfettiş rastgele 40 kişiyi çağırarak imza örneklerini aldı. Bunlar kriminal laboratuvara gönderilerek sahte oldukları tespit edildi. 1.5 yıl faaliyet gösteren bu oda aidat, kayıt parası, taşınma belge ücreti gibi birçok kalemde ücret aldı. Odalara ödenen zorunlu aidat ise 315 lira. Bir de kazançtan alınan munzam aidatlar var. Yani bu sahte odaya ciddi bir para aktı."

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?