banner15

Türkiye'nin ilk helal gıda fuarı yarın

CNR Uluslararası Fuar Alanı'da yarın açılacak olan ''Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı''na yurt dışından 25, Türkiye'den 30 firma katılacak. Dünya üzerindeki helal gıda pazarı, 2 trilyon 850 milyar dolar.

Türkiye'nin ilk helal gıda fuarı yarın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, ''Dünya üzerindeki helal gıda pazarı, 2 trilyon 850 milyar dolar. 2 milyar Müslümandan sadece yüzde 10-15'i, helal gıda sertifikalı üretim yapıyor. En büyük amacımız, bu rakamı yüzde 30'lara, 70'lere çıkarmak. Bu, dünya üzerindeki Müslümanların ekonomik gücü için çok önemli'' dedi.

CNR Uluslararası Fuar Alanı'da yarın açılacak ve 3 Ekime kadar sürecek olan ''Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'' öncesinde basın toplantısı düzenleyen Büyüközer, Türkiye'de ilk kez böyle bir organizasyon yapıldığı söyledi.

Büyüközer, fuara yurt dışından 25, Türkiye'den 30 firmanın katılacağını ve organizasyonda sadece ''Helal Gıda Sertifikası'' bulunan firmaların yer alacağını belirtti.

Dünya üzerindeki helal gıda pazarının, 2 trilyon 850 milyar dolar olduğunu ifade eden Büyüközer, 2 milyar Müslümandan sadece yüzde 15'inin helal gıda sertifikalı üretim yaptığını kaydetti.

Müslümanların, helal gıda ihtiyaçlarını, gayrimüslim ürünlerinden karşıladığını vurgulayan Büyüközer, ''Amacımız Müslümanlara düşen yüzde 15'lik dilimi yüzde 70'lere çıkarmak. Bu, 2 milyar Müslümanın ekonomik gücü için çok önemli'' dedi.

World Halal Council (WHC) Genel Sekreteri Abdul Rahman R. T. Linzag da 12'nci kongrelerinin Türkiye'de yapılacağını belirterek, sonuçların Türkiye'de yaşayanlara yararlı olacağını söyledi.

Fuar ve kongre organizasyonuna Almanya'dan Prof. Dr. Muhammad Hawari, Belçika'dan Prof.Dr. Mohammad Sadek, Endonezya'dan Prof. Dr. Aisjah Grindra, Japonya'dan Prof.Dr. Hideomi Muto, Yeni Zelanda'dan Dr. Mohammad S. Abdel Al, ABD'den Dr. M. M. Chaudry ve Dr. Ahmad Al Absy ile Avustralya'dan Dr. Muhammad Lotfi gibi akademisyenler de katılacak. 
 
TÜRKİYE LİDER OLSUN 
 
Dünya genelinde 2 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşan helal ve sağlıklı ürünler sektörü, Brezilya ve Çin gibi ülkelerin iştahını artırarak, rekabeti tetikliyor. Dünya Helal Konseyi Türkiye Temsilciliği, Müslüman ülkelerin, helal ve sağlıklı ürünler sektöründe Türkiye'nin lider ülke olmasını istediğini bildirdi.

Konsey tarafından yapılan açıklamada, hızla büyüyen pazarda Brezilya'nın helal kırmızı ve beyaz et üretiminde başı çektiği, Çin'in de bu konuda önemli oyuncu olmak için çeşitli yatırımlar yaptığı ve ülkede yatırım yapacaklara büyük kolaylıklar sağladığı belirtildi. Açıklamada, Dünya Helal Konseyi (WHC) üyesi Müslüman ülkelerin, bu alanda lider ülke olarak Türkiye'yi görmek istedikleri vurgulandı.

Açıklamada, Endonezya, Malezya ve Filipinler'in, bu konuda büyük çaba gösterdiği ve geçen yıl Çin'de yapılan WHC toplantısında Çinli yetkililerin, "Helal ve sağlıklı ürünleri burada üretin, fabrikalarınızı burada kurun, destek sağlayalım" çağrısına taraftar olmadıkları anlatıldı.

Müslüman ülkelerin Türkiye'den yana olmasında, Türkiye'nin coğrafi konumu, Müslüman ülkeler arasındaki saygınlığı, lojistik üs oluşu, gelişmesi ve modern kimliğinin etkili olduğu aktarıldı. Helal gıda sertifikalı ürünlerin hızla yaygınlaştığı ve sektörde rekabetin arttığı belirtilerek, Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın bu yıl 30 Eylül-3 Ekim'de Türkiye'de düzenleneceği ve fuarın, yaklaşık 2 milyar tüketicisi bulunan sektörün temsilcilerini CNR Expo Fuar Merkezi'nde Sine Fuarcılık tarafından bir araya getireceği bildirildi.

WHC 2010 yılı fuarının Türkiye'de yapılması kararının ardından WHC kongresinin de Türkiye'de aynı tarihlerde toplanacak olmasının, Türkiye açısından önemli bir fırsat olduğu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 17:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48