TÜSİAD Başkanı: Mısır'daki darbe darbedir

Mısır'da yapılan darbe ile demokrasinin yara aldığını söyleyen TÜSİAD Başkanı Yılmaz, 'Hükümetin verdiği ilkesel tepkiyi yürekten destekliyoruz. Darbe zehir, panzehiri ise demokrasidir' dedi.

TÜSİAD Başkanı: Mısır'daki darbe darbedir

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Arap Baharı ile yeşermeye başlayan demokrasi umutlarının Mısır'da yapılan ve herkesi hayal kırıklığına uğratan darbe ile büyük bir yara aldığını belirterek, 'Hükümetin verdiği ilkesel tepkiyi yürekten destekliyoruz' açıklamasında bulundu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, TÜSİAD'ın 2013 yılı ikinci Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuştu.

Bir süredir duraklamış olan Avrupa Birliği üyelik sürecinin yeniden hedefe yerleştirilip, rayına oturtulması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, 'TÜSİAD olarak bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu başlıklı 22 numaralı faslın hemen, ardından yargı ve temel haklar başlıklı 23 numaralı başlığın ve sonra adalet, özgürlük ve güvenlik başlıklı 24 numaralı faslın müzakereye açılmasını ısrarla talep ediyoruz' dedi.

İLKESEL TEPKİYE YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ

Arap Baharı ile yeşermeye başlayan demokrasi umutlarının Mısır'da yapılan ve herkesi hayal kırıklığına uğratan darbe ile büyük bir yara aldığını belirten Yılmaz, 'Hükümetin verdiği ilkesel tepkiyi yürekten destekliyoruz. Darbe zehirdir, panzehiri ise demokrasidir. Bu bağlamda bütün bu toplumlara örnek olacak bir demokrasi ve hukuk devleti seviyesine ulaşmamız, onlara verebileceğimiz destek, en büyük yardım olacaktır' diye konuştu. Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Muharrem Yılmaz, hükümetin başlattığı çözüm sürecine başından beri destek olduklarını sözlerine ekledi.

HELİKOPTERİ DÜŞÜRMEKTE HAKLI

TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu, Türkiye'nin Suriye helikopterini düşürmesi konusuna değindi. Yücaoğlu, 'Geçerli angajman kuralları içerisinde Türkiye Suriye'nin helikopterini düşürmüştür ve haklıdır. Fakat genel anlamda Türkiye, dış politikadaki sert konuşma üslubu, esneklikten uzak ve hatta bazen çatışmalara açık kapı bırakan tutumuyla, alışılmışın çok dışında bir görüntü sergiliyor' dedi. Dış politikada denge ve esnekliği elden bırakmamak gerektiğini kaydeden Yücaoğlu, 'Özellikle silah kullanımına dayalı her türlü müdahalenin dışında kalmaya özen göstermeliyiz. Bölgede inandığımız ilkeleri şu veya bu kişinin yanında gözükmeden anlatabilmeliyiz. Dolayısıyla tekrar her kesimle bu ülkelerde diyalog içinde olmak gereğine işaret etmek istiyorum' ifadelerini kullandı.

TÜSİAD'DAN HÜKÜMETE ÖNERİLER

- Finansman kısıtı nedeniyle bu yıl büyümenin yüzde 4 civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

- Para bolluğu düşük faizleri oluşturdu, bu finansal koşulların değişmekte olduğu döneme girdik.

- Türkiye ekonomisi, küresel geçiş dönemlerinden etkileniyor ve etkilenmeye de devam edecek.

- Yeni dönemde, gelişen piyasa ekonomilerinin tarihi potansiyel büyümelerinden bahsetmek mümkün olmayacak.

- Bu kategorideki tüm ülkelerde, Çin dahil, potansiyel büyüme oranları aşağı doğru revize edilecek.

- İkinci balon dönemi bitişinden sonra, Merkez Bankası büyüme ile enflasyon hedefi arasında kaldı.

- Bu süreçte, faiz aracının kullanılmadığını ve kurun da süratle yukarı doğru çıktığını gözlemledik.

- Merkez Bankası'nın para politikasını, bu çerçevede değerlendirmeye, izlemeye devam edeceğiz.

- Finansman kısıtı nedeniyle, bu yıl büyümenin yüzde 4 civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

- Türkiye için düşük büyüme yüzde 4'ün altıdır.

- İhtiyacımız olan, ortalama büyüme hızımızı, finansal balonun sönmeye başladığı bir dönemde yüzde 6'lara çıkarmaktır.

- Büyüme için tasarrufların artması, cari açıkta kalıcı çözüm, kayıt dışıyla mücadele ve sermaye piyasalarına erişim şarttır.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 08:20
banner53
YORUM EKLE

banner39