banner39

TÜSİAD başkanından kendi işçisine eziyet

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, kendi şirketi Sütaş'ta, sendikaya üye olan işçileri işten attı, e-devlet şifrelerini ele geçirdi, işçilerin eylem yaptığı alana­ 13 ton 'inek dışkısı' döktü.

İş Dünyası 04.06.2014, 09:05 04.06.2014, 09:10
TÜSİAD başkanından kendi işçisine eziyet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Her platformda 'işçi hakları ve emeğe saygı' konularını gündeme taşıyan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, kendi şirketi Sütaş'ta bir skandala imza attı. 1 Mayıs'ta 'Emeğe ve çalışan haklarına saygı, demokratik kültürün ve toplumsal refahın vazgeçilmez bir unsurudur' diye mesaj yayınlayan Yılmaz, aynı ay içerisinde kendi şirketinde sendika çalışması yapan işçileri haksız yere işten çıkarırken, tüm çalışanların özel hayatına müdahale ederek, e-devlet şifrelerini ele geçirdi.

Star'ın haberine göre Yılmaz, bununla yetinmeyerek, işçilere görenleri hayrete düşüren müdahalede bulundu. Haklarını aramak için fabrika önünde oturma eylemi yapan işçilerin üzerine kamyonlar dolusu, 13 ton hayvan dışkısı boşalttı.

ŞANTAJ VE TEHDİTLER

Sütaş'ın Aksaray ve Bursa-Karacebey fabrikasında çalışan işçilerin sırf sendikalaştığı için işten atıldığını söyleyen Tek-Gıda İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Fuat Karlıkaya, yaklaşık 2 yıldır yaşanan olayları anlattı. 2012 yılında ilk sendikalaşma faaliyetinde bulunduklarını söyleyen Karlıkaya 'Yalnızca sendikalaştığımız için o dönemde Aksaray fabrikasında 30 arkadaşımızın işine son verildi. Biz de işe dönüş davası açtık ve mahkemeyi kazandık' dedi. 2013 yılında da sendika faaliyetlerinin sürdürüldüğünü belirten Karlıkaya 'Artık yöneticilerimizden şantaj ve tehditler ile alıyorduk. Bunun üzerine yöneticiler e-devlet şifrelerimizi topladı ve sendikalı olup olmadığımızı kontrol ettiler. Şifresini vermeyenleri işten çıkardılar' dedi.

SÜTAŞ SESSİZ

Sütaş'ın geçtiğimiz nisan ayında Aksaray'da 12, Karacabey'de 14 olmak üzere toplam 26 kişiyi 'performans düşüklüğü' gösterilerek işten çıkardığını belirten Karlıkaya, şunları söyledi: 'Bu kişiler sendikalaşma sürecindeki önemli isimlerdi. Bunun üzerine Karacabey fabrikası önünde grev oturma eylemi yaptık. Fabrikanın biogaz üretim tesislerinden getirdikleri hayvan dışkılarını oturduğumuz yere döktüler, eylemimizi sabote ederek, tehdit ve küfürler savurarak eylemi bitirmemizi istediler.' Konuyla ilgili iddialar karşısında Sütaş'tan bir açıklama yapılmadı.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Sütaş'ta;

1- Anayasal hak sendikayı engelledi: Yılmaz, çalışanlarına, işçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşma çalışmalarına izin vermedi.
2- Haksız yere işten çıkardı: Yılmaz, sendikalaşma çalışmaları yürüten işçilerini 'performans düşüklüğü' bahanesiyle işten çıkardı.
3- İşçilere şantaj yaptı: Yılmaz, sendikalaşma çalışması yapan işçilere, bu yönde faaliyet göstermemeleri için şantajda bulundu. İşçiler yönetileri tarafından tehdit edildi.
4- Kişisel bilgileri ele geçirdi: Yılmaz, sendika çalışmaları yapan işçilerin özel hayatlarına da müdahale etti. İşçilerin sendikaya üye olup olmadıklarını görmek için e-devlet şifrelerini zorla topladı.
5- İnsan haklarına saygısızlık: İşten çıkarılan 26 kişinin yeniden işe dönmesi için eylem yapan işçilere insanlık dışı müdahale yapan Yılmaz, Karacabey fabrikası önünde eylem yapan işlerin üzerine 13 ton inek dışkısı döktü.

10 Haziran'da TÜSİAD önünde oturma eylemi

Karlıkaya, her platformda işçi haklarını savunan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'a kendi işçilerinin haklarını savunması konusunda çağrıda bulunarak, 'Şayet işe geri dönüşleri alamasak. 10 Haziran tarihinde TÜSİAD'ın önünde oturma eylemi yapacağız. Ardından tüm kamuoyunun aydınlanması için bir basın açıklamamız olacak. Buna rağmen halen bir girişimde bulunulmazsa, Sütaş ürünlerine boykot kampanyası başlatıyoruz' diye konuştu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?