banner39

banner35

TÜSİAD'a alternatif oluşum: PODEM

Daha çok hükümete yakın işadamları, gazeteciler ve yazarlardan oluşan geniş katılımlı bir grup, TÜSİAD'ın alternatifi olabileceği belirtilen, yeni bir sivil toplum kuruluşunun temelini attılar

İş Dünyası 17.04.2015, 10:26 17.04.2015, 10:50
TÜSİAD'a alternatif oluşum: PODEM

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aralarında Can Paker, Cüneyt Zapsu, Erdal Aksoy ve Oral Çalışlar gibi isimlerin yer aldığı iş adamları, yazarlar ve aktivistlerden oluşan grubun yeni bir oluşum kurduğu iddia ediliyor. Yeni oluşumun TÜSİAD'a alternatif olacağı belirtiliyor.

Şubat ayında İstanbul Conrad Otel’de, Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi (PODEM)
isminde yeni bir oluşumun ilk genel kurulu yapıldı.

PODEM’in kurucu arasında, Aybars Görgülü, Ayşe Yırcalı, Bekir Berat Özipek, Can Paker, Cuneyd Zapsu, Ebru Özdemir, Erdal Aksoy, Etyen Mahçupyan, Fırat Çeçen, Hamdi Akın, Hatice Uçum, Kerim Paker, Mehmet Uçum, Murat Vargı, Nur Kırmızıdağ, Oral Çalışlar, Özge Genç, Rona Yırcalı, Sabiha Senyücel, Serdar Bilgili, Serdar Erener, Süleyman Seyfi Öğün, Vahap Coşkun yer alıyor.

PODEM çalışma kadrosunda Aybars Görgülü, Ayşe Yırcalı, Beril Bahadır, Etyen Mahçupyan, Özge Genç ve Sabiha Senyücel bulunuyor.
 
PODEM'in gündeminde olacağı belirtilen konular şöyle sıralanıyor: Barış ve Çözüm Süreci, Güvenlik ve Demokrasi, Anayasa Reformu, Adalet, Yargı ve Hukuk, Din - Devlet - Toplum, Yerel Yönetimler ve Ademi Merkeziyetçilik, Toplumsal Çalışmalar, Türkiye ve Ermeniler, İfade Özgürlüğü ve Medya, Türkiye - Avrupa İlişkileri...

PODEM, Araştırmalar, toplantılar, konferanslar, gerçekleştirip raporlarını kamuoyuyla ve ilgili siyasi ve toplumsal aktörlerle paylaşacak.

PODEM'in çalışma prensiplerinde şu not yer alıyor: PODEM olarak vizyonumuz, demokrasinin tüm kurumsal ve hukuksal altyapısı ile var edildiği; demokrat zihniyetin, toplumsal barışın ve adaletin hakim olduğu; bölgesel ve küresel düzeyde barış ve adalet ortamının tesis edilmesinde etkisi artan bir Türkiye’nin inşasına katkıda bulunmaktır.

Misyonumuz, Türkiye toplumunun ve Türkiye ile ilişkisi olan diğer toplum ve devletlerin değişen dinamiklerini araştırmalar aracılığı ile anlamak ve analiz etmek; elde edilen bulguların ışığında politika önerileri geliştirmektir. Vizyonumuzda belirttiğimiz süreç, ilke ve mekanizmalarla ilgili ihtiyaçları, imkanları ve engelleri tespit edip, bunlara ilişkin yaklaşım yöntemleri ve öneriler hazırlamak ve ilgili aktörlerle paylaşmaktır.

PODEM olarak araştırmalar, toplantılar, konferanslar, gerçekleştirip raporlarımızı kamuoyuyla ve ilgili siyasi ve toplumsal aktörlerle paylaşacağız. Kurumsal faaliyetlerimizde, hükümet, iş dünyası, medya ve sivil toplum arasında sinerji üretmeyi hedefleyen, yerel ile küresel sivil toplum kuruluşları arasında köprü oluşturan, kamu kuruluşları ve hükümetlerle özerkliğimizi koruyan işbirlikleri geliştirmeyi önceleyen bir tutum tercih edeceğiz. Siyaset yapımı ve reform süreçlerini olabildiğince etkileme ve destekleme gayreti içinde olmak önceliğimizdir.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?