banner39

Ülker, Rusya'da fabrika kuracak

Ülker Grubu Rusya, Ukrayna ve Kazakistan Ticari Müdürü Nurettin Aktaş, Rusya'da fabrika baktıklarını açıkladı.

İş Dünyası 17.09.2010, 19:55 17.09.2010, 19:55
Ülker, Rusya'da fabrika kuracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Ülker Grubu Rusya, Ukrayna ve Kazakistan Ticari Müdürü Nurettin Aktaş, Rusya'da üretim yapmak için fabrika baktıklarını açıkladı. 

Rusya ve BDT ülkelerinde 20 yıldan bu yana ihracatı olan Ülker, özellikle bölgelerde büyük satış payına sahip. Ancak Rusya'da daha etkili olabilmek için başkent Moskova ve bölgesinde fabrika araştıran Ülker, böylelikle Rusya piyasasında Mars ve Nestle ile rekabet edecek düzeye ulaşmayı amaçlıyor.

Rusya'da aslında uzum zamandır Ülker'in ciddi bir şekilde fabrika sahip olma düşüncesinin olduğunu anlatan Nurettin Aktaş "Ülker marka olarak henüz Rusya'da çok yer aldığı söylenemez. Çok büyük bir ciromuz yok, açıkçası. Rusya çok büyük pazar, ve çok büyük değişiklikler yaşanan bir pazar. Aslında 10 yıl önde Ülker'in Rusya'da çok daha iyi pazarı vardı. Fakat Rusya'da yaşanan ruble krizi nedeniyle Ülker geri çekildi. Geriye baktığımızda 'Keşke yapmasaydık' diyoruz." özeleştirisinde bulundu.

1998'de Rusya'da yaşanan kriz öncesinde Türkiye'den ihracat yapan Ülker'in Mars, Nestle gibi uluslararası markalarla yakın seviyede olduklarını belirten Aktaş, "O dönemde bu firmalar buralarda fabrikalar kurdular ve güçlendiler. Fabrikanın olması durumu değiştiriyor." dedi.

Ülker'in şu anda Rusya'da fabrika baktığını ifade eden Aktaş, "Yedi sene önce de buranın bisküvi sektöründe en büyük fabrikalardan biri 'Bolşevik' markası ile görüşmeler yaptık, ancak olmadı. Daha sonra bir kaç büyük fabrika ile görüşmelerimiz oldu. Uluslararası şirketlerde bize fabrika satın alma teklifleri de geliyor. Bir kısmı ile ilgileniyoruz." açıklamalarında bulundu.

Moskova'da merkezde çok fazla faaliyet gösteremediklerini de aktaran Aktaş, bunun nedenini bu işle uğraşan market zincirlerinin üreticilere inanılmaz derecede harcama yaptırmalarına bağladı.

Diğer büyük şirketlerin Moskova'da yer alabilmek için bölgelerden gelen gelirleriyle finanse ettiği için durabildiğinin altını çizen Aktaş "Biz açıkçası Metro, Auchan ve Ramstore gibi büyük marketlerle görüşmeler yaptık. Ancak işin maliyeti ve bizim o zamanki lojistik imkanlarımız çok fazla derine gitmemizi engelledi. Çünkü başarılı olmak için büyük ölçekli girmek gerekiyor." dedi.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ AVANTAJ"

Ülker Rusya ve BDT üye ülkelerinde uzun zamandır var. Yaklaşık 13-14 senedir Ülker Kazakistan'da ve Ukrayna'da fabrikaya sahip. Rusya'ya da bu iki fabrikadan 10-12 yıldır ihracat yapan Ülker, Türkiye'den Ülker markası ile ve farklı markalar için ürün ihraç ediyor. Ukrayna'da Lord markasıyla üretim yapan şirket, Kazakistan'dan da Hamle markası ile satılıyor.

Aktaş, Ülker'in geçen yıl Kazakistan'da ciddi bir yatırım yaparak Ülker markası ile oldukça kaliteli mal ürettiğini ifade etti. Özellikle Rusya, Kazakisan ve Belarus arasında imzalanan Gümrük Birliği'nin şirkete büyük faydalar getireceğini inanan Aktaş, şirketin geleceği ile ilgili planlarını paylaştı:

"Henüz iki ay geçti, ileriki günlerde daha da faydasını göreceğiz. Ancak bu birliğin kurulması ile birlikte biz de Rusya'daki organizasyon yapımızı da değiştirdik. Daha önce distribütörler kanalıyla buraya ihracat yapıyorduk. Şimdi ise kendi dağıtım şemamızı kurduk. Yekaterenburg kentinde Lojistik Merkez kurduk. O Lojistik Merkez kanalı ile buradaki operasyonları yönetiyoruz.

Ayrıca Rusya'nın bir çok şehrinde kendi satış elemanlarımız var. Tahminim sene sonunda organizasyon değişikliğinin ilk sonuçlarını değerlendirebileceğiz. Bu sonuçlardan sonra bir takım planlamalar yaparak 2011'de Rusya pazarında daha ciddi şekilde faaliyet göstereceğiz." 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?