banner39

Ülker'den Afrika'ya yatırım

Ülker'in 2016 yılı içerisindeki planları içerisinde Afrika'ya yapılacak büyük yatırımlar da var...

İş Dünyası 15.01.2016, 11:40 15.01.2016, 11:40
Ülker'den Afrika'ya yatırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülker'in çatı şirketi Yıldız Holding 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye, İngiltere ve ABD'de kapasite artışına dönük yatırım planlarken Afrika'ya da büyük yatırımlar yapacak.

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Karakaş, en güçlü sabit sermaye yatırımlarını yapmaya hazırlanan holdingin Doğu Afrika'ya da yeni bir yatırımla girmeyi planladığını söyledi.

Global büyüme planları kapsamında yakın zamanda Doğu Afrika'ya yönelik de yatırım planları olduğunu belirten Karakaş, "Suudi Arabistan, Romanya ve Mısır'daki United Biscuits ve Ülker operasyonlarını birleştirmeye başladık. Bu fabrikalara bakıldığında bazı hatların kapasiteleri dolu, bazılarının boş. Biraraya koyduğunuzda ise hat kapasiteleri çok güzel dengeleniyor... Çok daha kuvvetli ilerleyebilecek duruma geliyoruz" dedi ve ekledi:

"Batı Afrika'daki kuvvetli United Biscuits ve Ülker faaliyetlerini de birleştiriyoruz ve Doğu Afrika'ya Kenya, Uganda ve Tanzanya'ya yakın zamanda yeni bir yatırımla girmeyi planlıyoruz."

"ŞİRKET SATMAYI BIRAKTIK"

Yıldız Holding'in atıştırmalık ve bisküvide geçen yılki 4.4 milyar dolarlık cirosunda 2016'da yüzde 15-17 büyüme öngördüklerini söyleyen Karakaş, önümüzdeki dönemde ortalamada yüzde 16 EBITDA marjı hedeflediklerini söyledi. Toplantıda verilen bilgiye göre, mevcut durumda United Biscuits'in EBITDA marjı yüzde 17, Ülker'in ise yüzde 12-13 seviyesinde bulunuyor.

Karakaş, Yıldız Holding'in önümüzdeki dönem stratejisi ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise, mevcut portföylerini koruyacaklarını belirterek, "Yıldız Holding şu anda elinde bulunan tüm şirketlere yatırıma devam edecek. Şirket satmayı, bazı kategorilerden çıkmayı bıraktık" dedi.

Karakaş, 2016 yılında Şok marketler bünyesinde ise 1,000'in üzerinde mağaza açacaklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?