Yeni bir gıda krizi kapıda

Dünyanın en büyük tarım ihracatçısı ABD son 50 yılın en kurak mevsimini yaşıyor. Yani kuraklık tüm dünyayı vuruyor.

Yeni bir gıda krizi kapıda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın en büyük tarım ihracatçısı ABD son 50 yılın en kurak mevsimini yaşıyor. Bize ne demeyin, ABD dünyanın en büyük tarım ihracatçısı olduğu için bu ülkedeki kuraklık, dünya fiyatlarını tarihin en yüksek seviyelerine çıkarıyor. Yani kuraklık tüm dünyayı vuruyor.

Dünyanın bir numaralı mısır, soya ve buğday ihracatçısı olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), son 50 yılın en şiddetli kuraklığını yaşıyor. Öyle ki ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack,  "Her gün dizlerimin üzerine çöküp dua ediyorum. Eğer bilseydim yağmur duasına çıkardım" diyor.

Kuraklığın meydana getirdiği arz korkusu mısır ve soya fasulyesi fiyatlarını rekora taşıdı. ABD'de mısır fiyatları tarihte ilk kez 8 dolar sınırını aştı. Mısırda hasat zarar görürken bir yandan talebin artması da fiyatları yukarı çekmeye devam ediyor.

Bu yıl 5 milyon ton civarında olan Çin'in mısır ithalatının en az 8 milyon tona çıkacağı, japonya'nın da bu yıl yaptığı 15.5 milyon tonluk alımı 16 milyon tona yükselteceği söyleniyor. Buna karşın, üretimi azalan dünyanın en büyük mısır üreticisi abd bu talebi karşılayabilecek durumda değil.

Bu endişelerin gölgesinde mısır fiyatlarının 8.5 dolara çıkması bekleniyor, hatta bazı analistler "fiyatların 10 dolara bile yükseleceğini tahmin ediyor.

Soya fasulyesinde de durum parlak değil, ürünün sadece %34'ünün iyi durumda olduğu, yüzde 66'sının harap olduğu açıklandı. Bu da soya fiyatını 17.11 dolar ile tüm tarihin en yüksek düzeyine taşıdı. Buğday fiyatları ise son beş haftada %50'den fazla  yükseldi..

Hızla artan fiyatların 30 ülkede gıda isyanlarının çıktığı 2007-2008'dekine benzer bir gıda krizi yaratmasından korkuluyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 06:58
banner53
YORUM EKLE

banner39