banner39

BMC işçileri şimdi de Afyon'da

Mali sorunlar nedeniyle 10 aydır maaş alamadıklarını öne sürerek İzmir'den iki grup halinde Ankara ve İstanbul'a otobüslerle giden BMC işçilerinin bir bölümüAfyonkarahisar'a ulaştı

İşçi-Memur-Emekli 21.11.2013, 18:23 20.02.2013, 16:32
BMC işçileri şimdi de Afyon'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali sorunlar nedeniyle 10 aydır maaş alamadıklarını iddia ederek İzmir'den iki grup halinde Ankara ve İstanbul'a otobüslerle giden BMC işçilerinden oluşan 600 kişilik grup Afyonkarahisar'a ulaştı.

Afyonkarahisar'a polislerin eşliğinde giren işçiler, Demiryol-İş Sendikası Afyonkarahisar Şubesi'nin önünde toplanarak burada bir basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Türk Metal Sendikası İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun, 50 yıllık bir kuruluşta son 10 aydan bu yana ekonomik olarak ciddi sıkıntı yaşanmaya başladığını, son 6 aydan beri de işçilerin maaşlarının ödenmediğini savundu.

''Biz bu sorunları, iş yerinde defalarca toplantılar eylemeler yaparak duyurmaya çalıştık, maalesef derdimize çare bulamadık'' diyen Tosun, bu anlamda da 2 gün önce ''emek yolculuğu'' adı altında bir yolculuğa başladıklarını kaydetti.

Çalışanlarının yarısını İstanbul'a yarısını da Ankara'ya yola çıkardıklarını dile getiren Tosun, ''Kamuoyu oluşturarak, hükümetin, muhalefetin özellikle patronumuzun bu anlamda çözüm üretmesini bekliyoruz. Bu işten de sonuç alacağımızı düşünüyorum. Biz umutluyuz, umutla bekliyoruz. Bu şirketi yaşatmak istiyoruz'' dedi.

Ülkenin bir terör, bir de işsizlik sorunu olduğuna dikkati çeken Tosun, BMC'nin varlığının da bu iki sorunla doğrudan ilgili olduğunu bildirerek, kirpi araçlarının zırhlı taşıyıcılar olduğunu, askerlerin bu araçlarla doğuda ve güneydoğuda terör örgütünün yaptığı saldırılarda önemli oranda korunduğunu savundu.

Çok önemli bir araç ürettiklerini, bundan dolayı haykırdıklarını söyleyen Tosun, ''Biz söylüyoruz, biz dinliyoruz. Bu şirket, ülke savunmasında önem arz ettiği ve stratejik bir noktada olduğu için ayakta kalmasını, devam etmesini istiyoruz. 2 bin 300 kişi burada çalışıyor, İzmir'de yaklaşık 40 bin kişi buradan ekmek yiyor'' ifadelerini kullandı.

Şirketin otobüs montaj bölümünde çalışan işçi Turgut Yücel de 15 yıldan bu yana çalıştığını, son 10 aydır ise maaşlarını düzensiz aldığını ileri sürdü. Yücel, ek iş yaparak ailesini geçindirmeye çalıştığını, çocuklarına ekmek götüremez hale geldiğini anlatarak, bir umutla BMC'nin açılmasını istediklerini aktardı.

BMC'de 22 yıldır çalışan işçilerden Erol Atalay ise kredi ile aldığı evini banka bir ay sonra parayı ödeyemezse kendisinden alacağını ifade ederek, elektrik ve su faturalarını yatıramadıklarını, beklentilerinin ise bir an önce işlerine geri dönmek, üretim yapmak olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?