banner39

Boydak fabrikalarında işçiler iş bıraktı

Kayseri'de kurulu bulunan ve Türkiye'nin en büyük mobilya fabrikalarından olan Boydak Holding'e bağlı 5 fabrikada çalışan işçiler iş bıraktı.

İşçi-Memur-Emekli 05.02.2015, 13:44 05.02.2015, 15:49
Boydak fabrikalarında işçiler iş bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boytaş 1, 2, 3, 4, 5 fabrikalarında çalışan 2 bin işçi, örgütlü oldukları Öz Ağaç- İş Sendikası’nın ' sözleşme dönemi olmasına rağmen taleplerini dinlemediği' gerekçesiyle bu sabah iş bıraktı.

İş başı yapmayan işçiler, fabrikalardan yürüyüşe geçerek Boytaş 1’de çalışan diğer işçilerle buluştu. Boytaş 5 İşletme Müdürü Mustafa Karamemiş’in işçilerin önüne geçerek, ‘Arkadaşlar taleplerinizi dinlemeye hazırız, işinize dönün’ çağrısı da işçileri durduramadı.

Bir aydır sendika yöneticilerine taleplerini ilettiklerini ancak kimseye seslerini duyuramadıklarını söyleyen işçiler, “Satılık sendika istemiyoruz” sloganıyla tepkilerini dile getirdi.

Evrensel gazetesine konuşan işçiler 2008 krizinden bu yana fedakarlık yaptıklarını, Boydak’ın hep büyüdüğünü ama kendilerinin bu büyümeden haklarını alamadıklarını söylediler. "Sendikalarının hep patronun teklifine imza attığını" söyleyen işçiler bu kez yüzde 30 zam istediklerini belirttiler.

YÜZDE 30 ZAM FABRİKALARI BATIRIR

Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak, holding binası önünde toplanan işçilere hitaben bir konuşma yaptı. Memduh Boydak, fabrikalarda örgütlü sendika ile toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini, işçilerin biraz anlayış ve sabır göstermeleri gerektiğini söyledi. Boydak, "Sizin adınıza bizimle görüşen sendika yüzde 30 talep ediyor, biz ise yüzde 10 verdik, ancak görüşmeler devam ediyor" dedi.

İşçilerin istekleri üzerine Holding binasında bulunan Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boydak da gelerek işçilerle görüştü. Şükrü Boydak, "Arkadaşlar, merak etmeyin, sizleri mağdur etmeyeceğiz. Benim bu olaylardan hiç haberim yoktu. Sabah geldiğimde arkadaşlar söyledi ve haberim oldu. Bizler de inanın sizlerin daha iyi ücret alması için çırpınıyoruz. Yüzde 30 zam istiyorsunuz. Bu zammı veririz ama 2 sene sonra bu fabrikalar batar. Bütün bunları düşünerek, işlerinizin başına dönün" diye konuştu.

Bu arada, polis holding binası önünde ve etrafında geniş güvenlik önlemi aldı. Boydak Holding önünde toplanan işçiler, öğle tatilinden sonra iş başı yapan bazı işçilere tepki göstererek, holding binası önünde oturma eylemi başlattı. İşçilerin eylemi sürüyor.

ANTALYA'DA 200 İŞÇİ BİRBİRİNE GİRDİ

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde otel inşaatında 2 işçi grubu arasında malzeme paylaşımı nedeniyle çıkan ve 200 işçinin karıştığı kavgada, 50 kişi yaralandı.

Olay, saat 08.30 sıralarında Türkler Mahallesi'nde meydana geldi. Otel inşaatında çalışan Ordulu ve Vanlı iki grup arasında iddiaya göre malzeme paylaşımı nedeniyle kavga çıktı. Yaklaşık 200 kişinin karıştığı kavgada birbirlerine kalıp tahtaları ve kesici aletlerle saldıran işçilerden 50'si çeşitli yerlerinden yaralandı.

İhbar üzerine gelerek kavgaya müdahale eden jandarma, uzun uğraş sonucu tarafları ayırdı. Yaralanan işçiler olay yerinde ayakta tedavi edilirken, jandarma inşaat alanında yeniden kavga çıkmaması için bir süre bekledi.

İşçilerin uzun süredir ücret alamadıkları gerekçesiyle gergin oldukları, kavganın da bu nedenle çıkmış olabileceği öne sürüldü.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü