Bu yıl 55 işçi çocuk iş kazalarında öldü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle hatırlanan çocuk işçilerin, 2013'te Türkiye'de 55 arkadaşını iş kazalarında kaybettiği belirtiliyor

Bu yıl 55 işçi çocuk iş kazalarında öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle yayımladığı basın açıklamasında 2013'te 55 çocuk işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nden yapılan açıklamada, 2012'de işyerlerinde 5 bin 960 çocuğun çalıştırıldığı belirtildi.

Avrupa ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Türkiye'nin çocuk işçiler konusundaki çabasını olumlu bulduğu belirtilen açıklamada, Türkiye'nin 2014 itibarıyla çocuk işçi çalıştırmayı bitirmeyi taahhüt ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Kasım başında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı bir gezi sırasında yanına yaklaşan 10 yaşındaki bir çocuğa ayakkabılarını boyatması ve ona para vererek, kendisine bir boyacı sandığı almasını önermesi ve bunu çocuğu 'desteklemek' adına yaptığını açıklaması gerçektir... İki buçuk yıl önce yaşamını yitiren 16 yaşındaki Muhammet İsa Soysal'ın ailesine mahkemenin 'Oğlunuz 65 yaşına kadar yaşardı, asgari ücretle çalışırdı' diyerek 47 bin lira tazminat belirlemesi gerçektir... 18 yaşından küçüklerin ağır ve tehlikeli işlerde çalışmasının artık yasal dayanağının da oluşturulması bir gerçektir... Mevsimlik çocuk işçilerine Adana'da 'Cami Çocuk Arkadaşlığı' adı altında bir etkinlik düzenleyerek ve onlara 'ahlaklı ve erdemli bir birey olmalarını' söyleyerek ucuz emek kulluğu oluşturma çabalarınız gerçektir... 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın işverenine 30 bin 40 lira ceza vermeniz ve bunu 24 taksite bölmeniz bir gerçektir... Koç Holding'in 'meslek lisesi memleket meselesi' projesi ile ülkeyi ucuz emek cenneti haline getirmeye çalışması bir gerçektir...  Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB Türkiye Delegasyonu'nun Ankara'da gerçekleştirdikleri konferansta, işverenlerin nasıl bir mesleki eğitim istediğinin masaya yatırılması; Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi (METEK) kapsamında meslek liselerinin iş piyasasına göre şekillenmesi; 21 pilot ilin seçildiği proje kapsamında, iş adamlarının da olduğu yönetim kurullarıyla liselilerin 'kalitesi'nin belirlenecek olması gerçektir... Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı gibi 893 bin çocuğun çalışmadığı, sadece mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 45'inin çocuk olduğu düşünüldüğünde bu rakamın çok daha üstünde bir çocuk emeğinin olduğu bir gerçektir... Çocuk işçiliğini güvencesizliğin kaynağı haline getiren nedenlerin ailelerin yoksulluğu, köyden kente göç, eğitime ulaşamama, 4+4+4 sistemi ve paralılaştırılma süreci ile kapitalizmin duyduğu ucuz emek gücü ihtiyacı olduğu bir gerçektir..."

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 14:31
banner53
YORUM EKLE

banner39