banner39

Ekonomik destek 9 bin çocuğu yuvasına döndürdü

Bakanlığın geçim sıkıntısı çeken ailelere ekonomik destek vermesi çocukların ailelerin yanına dönmesini sağladı. Koruyucu aile sayısı da 1823'ten 2117'ye yükseldi.

İşçi-Memur-Emekli 18.04.2013, 17:50 18.04.2013, 17:50
Ekonomik destek 9 bin çocuğu yuvasına döndürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocuğuna bakamayan ailelere ekonomik destek verdiklerini söyledi. Şahin, ailelere verilen ekonomik destek sayesinde 2011-2013 yılları arasında 9 bin 118 çocuğun ailesinin yanına döndürülmeyi başardıklarını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, UNICEF Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier ve beraberindeki heyetle 'Önce Çocuk' politikası ile ilgili toplantı düzenledi. Bakan Şahin, heyete Koruyucu Aile projesi ile ilgili bir sunum yaptı. İhmale ve istismara uğramış çocuklar ile ilgili önemli bir çalışma yürüttüklerini belirten Şahin, "Bir taraftan çocuklarımızın rehabilitasyon sistemini yeniden yapılandırıyoruz. Onların özellikle psiko-sosyal desteklerini daha da güçlendiriyoruz. Bir taraftan da çocuklarımızın hem mağdur hem de fail çocuklarımızın hayata kazandırılacak şekilde yaşamlarını devam edecekleri şekilde her tür alt yapıyı oluşturuyoruz. Bakan Yardımcımızın geçen dönem milletvekili olarak hazırlamış olduğu İstismara Uğramış çocuklarımızın Türk Ceza kanununa göre bunu yapan kişilerin daha fazla ceza almasını sağlayan bir yasa tasarısı vardı. Bu konuyu Adalet Bakanlığımız ile yeniden çalıştık ve önümüzdeki süre içerisinde bakanımız bu yasayı Bakanlar Kurulu'ndan meclise gönderecek şekilde hızlandırıyor." diye konuştu.

"TEKRAR AİLE YANINA GÖNDERİLİYOR"

2011 yılında koruyucu sayısı bin 183 iken bu rakam 15 Nisan 2013 itibariyle 2 bin 117'ye yükseldiğini belirten Şahin, "Koruyucu Aile Gönül Elçisi Projesi kapsamında 1 Ocak-15 Nisan tarihleri arasında aile yanındaki çocuk sayısı 1323'ten 1474'e, koruyucu aile sayısı ise 1823'ten 2117'ye yükseldi." dedi.

Bakanlık olarak ekonomik destek sayesinde devlet korumasında kalan çocukların tekrar ailelerinin yanına gönderildiğini belirten Şahin, "Verdiğimiz ekonomik destek sayesinde 2005-2011 yılları arasında 7 bin 478 çocuk ekonomik destek sayesinde ailelerinin yanına gönderildi. 2011-2013 yılları arasında ise 9 bin 118 çocuğumuz ekonomik destek verilerek ailelerinin yanında takibe ve ailelerinin yanında yaşamaları sağlandı." şeklinde konuştu.

KORUYUCU AİLE PROJESİ YURTDIŞINDA DA UYGULANACAK

Koruyucu Aile Gönül elçileri projesinin aynısını yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarında da uygulanacağını belirten Şahin, "Bu yapıyı yurtdışındaki vatandaşlarımız arasında da oluşturmak ve geliştirmek istiyoruz. İlgili genel müdürlüğümüz ve yurtdışındaki sivil toplum kuruluşları ile bunun üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?