banner39

Emekli maaşlarına yeni düzenleme yok

Maliye Bakanı Şimşek, emekli maaşlarına ilave artış yapılmasına yönelik çalışma bulunmadığını belirtti

İşçi-Memur-Emekli 09.03.2015, 13:46 09.03.2015, 14:04
Emekli maaşlarına yeni düzenleme yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti döneminde emekli aylıklarındaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiğini, genel bir düzenlemeyle ilave artış yapılmasına yönelik çalışma bulunmadığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Ahmet Davutolğu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesini cevaplayan Şimşek, emekli, maluliyet, dul ve yetim aylıkları üzerinden gelir vergisi alınmadığını, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışma olmadığını ifade etti.

Kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal haklarında yapılan artışların, devletin mali imkanları, ekonomik gelişme ve milli gelir düzeyi, genel geçim şartlarıyla yıllık enflasyon oranları göz önünde bulundurularak tespit edildiğini anlatan Şimşek, memurlar ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının 2012'den itibaren toplu sözleşmeyle belirlenmeye başlandığını anımsattı.

OCAK VE TEMMUZ'DA ARTIRILDI

Memur emeklilerinin de toplu sözleşme süreci sonunda belirlenen maaş katsayılarından etkilendiğini ve emekli aylıklarının buna göre arttığını ifade eden Şimşek, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ücret artışlarının ise ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere tüketici fiyatları endeksindeki değişim oranı kadar artırıldığını kaydetti.

Şimşek, 2002 Aralık-2015 Ocak döneminde emekli aylıklarında önemli artışlar sağlandığını vurgulayarak, bu dönemde en düşük memur emekli aylığının yüzde 258.8, en düşük işçi emekli aylığının yüzde 316.9, en düşük Bağ-Kur'lu esnaf emekli aylığının yüzde 484.2 ve en düşük Bağ-Kur'lu tarım emekli aylığının yüzde 885.3 oranında arttığını, aynı dönemde TÜFE artışının yüzde 181.6 olduğunu belirtti.

EMEKLİYE ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIŞ YAPILDI

Mehmet Şimşek, "Emekli aylıklarındaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiği ve aylıklardaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini de artırdığı görülmektedir. Öte yandan, emekli aylıklarında genel bir düzenlemeyle ilave artışlar yapılmasına yönelik halihazırda Bakanlığımızca yürütülmekte olan bir çalışma bulunmamaktadır" dedi.

Yorumlar (1)
Sade 8 yıl önce
Gıda enflasyonunda bir yıllık artış yüzde 13,7 olmuş bakan yeni bir çalışma yok diyor!!Eski hamam eski tas..Sanki babasının tarlasından mal bağışlıyor.İş yapacaksınız gidin vergi cennetlerinde palazlanan bu halkın çalınmış 158 milyar dolarına sahip çıkın..Ama bırakın sahip çıkmayı o paraları çalanlarla varlık barışı imzalıyorsunuz.. Nereden baksan tutarsızlık..Yeter artık.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?