banner39

Emeklilere bir intibak düzenlemesi daha geliyor

Yaklaşık 2 milyon SSK emeklisinin maaşlarına, çıkarılan intibak düzenlemesiyle 355 lirayı bulan artış yapıldı. Şimdi ise 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için de yeni bir intibak çalışması gündemde

İşçi-Memur-Emekli 29.04.2014, 09:49 29.04.2014, 09:55
Emeklilere bir intibak düzenlemesi daha geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de 10 milyondan fazla emekli bugünlerde farklı bir heyecan yaşıyor. Maaşlar arasındaki düzensizliği ortadan kaldıran intibak düzenlemesiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Daha önce 2000 yılından önce SSK'dan emekli olmuş yaklaşık 2 milyon kişi, çıkarılan intibak yasası ile maaşlarında artış yaşamıştı. Bu düzenleme ile emeklilerin maaşlarına 355 lirayı bulan zam yapıldı. 2000 yılında ve sonrasında emekli olanlar da kendileri için bir intibak çalışması yapılmasını bekliyor. Bu konuda hazırlanan dosyalar, ilgili kurumlarla paylaşıldı ve 2000 yılı sonrası emekli olan SSK'lılar ile birlikte Bağ- Kur emeklilerinin de intibaka ihtiyaç duyduğu rakamlarla anlatıldı. Konu, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun da gündemine geldi. Bu konudaki çalışmalar ise devam ediyor. Yetkili kurumlar bu talepleri değerlendirdikten sonra bir sonuca varacak.

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak konusunda umutlu olduklarını söylüyor. Emekliler, "Aynı şartlarla emekli olanlar eşit maaş almalı. Bunu sağlamanın yolu da intibak zammından geçiyor. Bu konuda yasal bir düzenlemenin çıkarılmasını istiyoruz." diyor. 

Sabah'ın haberine göre yeni intibak düzenlemesinin hayata geçirilmesi durumunda 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı artacak. İkinci intibakta da zam oranlarının 20 ila 355 lira arasında olması bekleniyor.

Yorumlar (1)
fahri akgün 5 yıl önce
muhalefet partileri intibakı gündeme getirmiyorlar 2000sonrası bu kadar emekli var o kadarda oyları var muhalefetin seçimlerde oya ihtiyaçları yok anlaşılan
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?