banner39

Engellilere İŞKUR'dan istihdam garantili maaşlı kurs

İŞKUR engellilere yönelik çalışmalarını artırdı. Engellilere yönelik istihdam garantili kurslar verilecek. Üç ay süren kurs boyunca kursiyerlere ayrıca aylık 520 TL maaş ödenecek

İşçi-Memur-Emekli 15.04.2013, 14:59 15.04.2013, 15:23
Engellilere İŞKUR'dan istihdam garantili maaşlı kurs

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de halen özel sektörde 25 bin 250, kamu kurumlarında ise 931 engelli işçi istihdam açığı bulunuyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), engellilerin istihdamını attırmak için harekete geçti. Engellilere meslek edindirme kurslarından sonra ilk kez istihdam garantili işyerinde uygulamalı kurs düzenledi. Üç ay süren kurs boyunca da kursiyerlere aylık 520 TL maaş ödeniyor. Ayrıca İş Kazası, Meslek Hastalıkları ile Genel Sağlık Sigortası primleri de yine kurum tarafından karşılanıyor. İlk kez bir mesleği olacağını ve sürekli bir işe kavuşacağı için çok sevindiğini belirten engelli Yaşar Aytekin (40), "Üretimde çalışıyor olmamız ayrıca bize büyük moral veriyor. Bu güne kadar engelliyiz diye bize iş verilmiyordu verilse bile angarya işlerde çalıştırılıyordu." ifadesini kullanıyor.

Projenin ilk uygulaması Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde OTOKAR Savunma Sanayi Anonim Şirketi ile yapıldı. 16 engelli işletmede 3 ay boyunca uygulamalı olarak 'Temel İmalat ve Montaj Elemanı' eğitimi görmeye başladı. Şubat ayında başlayan uygulamalı eğitim sürüyor. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan engelli kursiyerlere, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası verilerek istihdam edilecek. Otokar Fabrikası'nda yapılan uygulamadan sonra Toyota Otomobil Fabrikası da 25 engelli istihdamı için uygulamalı kurs talebinde bulundu. Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, engelli istihdamın arttırılması konusunda valiliklere genelge gönderdi.

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, uygulamanın istihdamda dezavantajlı grup arasında yer alan engellilere, kalıcı istihdamın önünü açacağını belirtiyor

"İŞLETMELER ENGELLİLERİ YÜK OLARAK GÖRMEYECEK"

İstihdam garantili uygulamalı mesleki eğitim ile işletmelerin artık engellileri bir yük olarak görmeyeceğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti: "Bu uygulama ayrıca özürlülerin üretimde çalıştırılmasının yolunun açılması ve nitelik kazandırılması, özürlülere verilen değer açısından önem arz ettiği gibi işverenlerin özürlü istihdamlarının desteklenmesi bakımından da önemli. Bu uygulama aynı zamanda engellileri sertifika sahibi yaparak çok tehlikeli nitelendirilen işletmelerde de çalışmasının önünü açacak. Bu arada özürlülere yönelik en az beş kursiyer için de mesleki eğitim programı düzenlenebiliyor."

Otokar Fabrikası Montaj Bölümü'nde uygulamalı kurs gören görme engelli Fatih Çakmak (32), işitme engelli Gökhan Özdil (23) ve sinir sistemi hastası Yaşar Ertekin (43) bir meslekleri olacağı için çok mutlu olduklarını kaydederek duygularını şöyle dile getirdi: "İlk kez üretimde çalışıyoruz. Daha önce ya hizmet sektörü ya da getir-götür işleri yapıyorduk. Şimdi gerçekten bir işe yarıyoruz ve üretiyoruz. Artık yük değiliz. Diğer insanlar gibi üretiyoruz Bu da bizi mutlu ediyor."

Otokar Personel ve Endüstriyel İlişkiler Birim yöneticisi Engin Abacılar ise Türkiye'de ilk kez yapılan projenin başarıyla uygulandığını belirtti. Abacılar, "İş üzerinde uygulamalı eğitim veriyoruz. İşi çok iyi öğreniyorlar. Kurs bitiminde arkadaşlarımızı fabrikamızda istihdam edeceğiz." şeklinde konuştu.

BAKANLIK GENELGE YAYINLADI

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da engellilerin istihdamının artırılması için valiliklere bir genelge gönderdi. Genelgede, 2012 sonu itibariyle özel sektörde 102 bin 797, kamu kurumlarında ise 13 bin 289 engelli işçi istihdam edilmesi zorunluluğu bulunmasına rağmen halen özel sektörde 25 bin 250, kamu kurumlarında ise 931 engelli işçi açığı bulunduğu vurgulandı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?