banner39

Erken emeklilik beklentileri tamamen bitti

Erken emeklilik konusuna son noktayı koyan Bakan Şimşek "Ne bütçe ne de sosyal güvenlik bu yükü kaldırabilecek durumda değil" dedi

İşçi-Memur-Emekli 16.04.2013, 10:05 16.04.2013, 10:21
Erken emeklilik beklentileri tamamen bitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon çalışanın merakla beklediği 'erken emeklilik' konusunda son noktayı koydu.

Yılın ilk çeyrek bütçe rakamlarını düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, erken emeklilik ve memurların rotasyonu tartışmaları da değerlendirdi. Erken emeklilik konusunda üzerinde çalıştıkları bir çalışma olmadığını söyleyen Şimşek, Türkiye'nin bu yükü kaldıramayacağını söyledi. Şimşek "Emeklilikte yaş bekleyen diye bir şey olmaz. Emekli olmak için iki şart gerekir. Prim gün sayısını ve yaşı doldurmak. 1999'da rasyonel bir adım atılarak sosyal güvenlik reformu yapıldı. Şu anda ne bütçenin ne de sosyal güvenlik yapısının bu kişiler için yaşı aşağıya çekme yükünü kaldırabilecek durumda değil" dedi.

Şimşek, SGK yöneticilerine de tepki göstererek, "Bu tür açıklamaları hangi üst düzey bürokrat yapıyor bilemem. Ama bu ülkenin hayrına değil" diye konuştu. Şimşek, 657 sayılı devlet memurları yasasında yapılacak değişiklik ile birlikte gündeme gelen rotasyon uygulamasını da savundu. Şimşek "Biz kamu hizmeti verenler millete hizmet için varız. Bunun için de yurdun her tarafından çalışmakla mükellefiz. Milliyetçiliğimiz vatan ülke sevgimiz, sadece kağıt üzerinde olmamalı. Yurdun dört bir köşesinde gönüllü olarak çalışmamız lazım" dedi. Şimşek, kamu hizmete vermede yeterli performansı göstermeyenlere bir şekilde müeyyide uygulanması gerektiğini de vurguladı. Şimşek, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan memurlara ek ücret ödenmesine ilişkin önerilere de karşı çıktı. Çözüm sürecinin ekonomi üzerindeki olası etkilerini de değerlendiren Şimşek "Türkiye uzun vadede yeni bir çıkış sürecine girecek, bölgesel kalkınmışlık farkları azalacak. Türkiye de hızlı bir şekilde Almanya ile arayı kapatmaya devam edecek" dedi.

banner53
Yorumlar (7)
mehmet 8 yıl önce
seninde sonun yaklaşıyor bakan bey ingiliz başbakanı ölünce sevinenler olmuştu niye çok kişinin hk yedi benim 10057 pirim ödemem var sen hiç el işinde çalıştınmı birkereseninde arkandan ben def çalaçağım.......?
gülşen 8 yıl önce
biz işe başladığımızda 20 yıl 5525 prim günüydü...ben bunları tamamladım...şimdi benim suçum ne yaş bekliyorum benim 10 yıl daha çalışacak gücüm olacak mı
Cabbar Şahin 8 yıl önce
Bir daha da iyice araştırmadan ortaya balon atıp milleti heyacanlandırmasınlar.
kamil 8 yıl önce
bu insanların ahını almak kolay olmayacak seçimler yanaşıyor bizde sandıkta ararız hakkımızı
vicdanın 8 yıl önce
özel sektörde 65 yaşındakilere dede diyorlar torunumlamı çalışim sabret çocum ne kaldı şurda 65-18 =47 yıl sonra emeklisinmi diyelim yazık bize yazık
ATA 8 yıl önce
O MALİYE BAKANI ACABA 60 YAŞINA KADAR ÇALIŞABİLECEKMİ..YASA ÇIKMADAN ÖNCEKİ VATANDAŞIN HAKKI VARRRRR KARDEŞİMMMM
sas66 8 yıl önce
5 milyon kişi aynı anda emekli olamıyor. 300 bin kişi emekli olduktan 4-5 yıl sonra kısmi olarak emekli olunacağı için devlete o kadarda fazla yük getirmiyor. Belli bir süre sonra da devlet eksik bagladığı maaş ve artışlarından dolayı kara bile geçecektir. Ayrıca emekli olanların yerine yeni istihtam yaratılacak, devletin vergi kaybıda düşecek piyasalar canlanacaktır.
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?