banner15

Ermenekte maaş alamayan madenciler iş bıraktı

Ermenek'te 75 madenci dört aydır maaş alamadığı gerekçesiyle iş bıraktı

Ermenekte maaş alamayan madenciler iş bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde özel bir şirkete ait kömür ocağında çalışan 75 işçi, 4 aydan bu yana ücret alamadıklarını ileri sürerek iş bıraktı.

Ermenek’e bağlı Pamuklu Köyü yakınlarında 2014 yılı Ekim ayında 18 işçinin öldüğü maden faciasının meydana geldiği ocağın ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömürü Şirketi’ne ait 3 numaralı kömür ocağında 3 vardiya olarak çalışan 75 işçi, 4 aydan bu yana ücret alamadıklarını öne sürerek iş bıraktı. İşçiler, 3 gün işe gelmedikleri zaman iş akitleri sonlandırılacağı için maden ocağının önünde toplandıklarını dile getirdi. İşçiler adına konuşan Mehmet Davarcı, 4 aydan bu yana ücret alamadıklarını, bugüne kadar geçimlerini sürdürmeye çalıştıklarını ancak ekonomik olarak dayanacak güçleri kalmadığı için iş bırakma kararı aldıklarını belirtti. Davarcı, şunları söyledi:

"Patronlarımız bu zamana kadar çıkan kömürü satamadıklarını ve para kazamadıklarını söylüyorlardı. Biz de idare ediyorduk. Ama dayanacak gücümüz kalmadı. Ev kiramızı ödeyemiyoruz. Bakkala borçlarımız birikti. Bizimle ilgilenen kimse yok. İşletme yetkilileri maaşımızı isteğimiz zaman ‘Paramız olduğunda yatıracağız’ deyip çekip gidiyorlar. Kömür satamadıklarını söyleyerek maaşlarımızı vermiyor. Bu işe bir çözüm bulunmasını istiyoruz."

Biriken 4 aylık ücretlerini alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren işçi temsilcisi Davarcı, "Gerekirse Zonguldak’taki madenci arkadaşlarımız gibi ocağın içerisine girip çıkmamayı düşünüyoruz" dedi. Bireysel kredi borçlarının bulunduğunu, ev kiralarını ödeyemediklerini ve borçlarının biriktiğini dile getiren diğer işçiler de yetkililerin bir an önce sorunlarının çözümü için yardım etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 15:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48