banner39

Eş durumundan tayinde üç yıl şartı kalktı

Kamu çalışanlarının tayin isteme durumlarında istenen üç yıl şartı kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle bir yıl şartı aranacak

İşçi-Memur-Emekli 11.08.2015, 12:25 11.08.2015, 13:21
Eş durumundan tayinde üç yıl şartı kalktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kamu çalışanlarının yer değiştirme talepleri halinde istenen üç yıllık sigortalılık şartı kalktı. Yeni uygulamada sadece bir yıllık sigortalı çalışma şartı yetiyor. Stajyer öğretmenler de eş durumu atamasına başvurabilecek.

Öğretmenlerin özür grubu tayinleriyle ilgili başvurular başladı. Adaylar 11-17 Ağustos arasında başvuru yapabilecek. Başvurularda öğretmenlerin üç yıl şartı, 1’e indirildi. Öğretmenleri sevindirecek haber, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı kılavuzda şu ifadelerle yer aldı: Devlet memurluğu ve öğretmenlikte veya sadece birinde adaylıkları kaldırılmamış olanlardan atandıkları yerde 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda bulunabilecek.

Öğretmenlerin 2015 Yılı Yaz Tatili Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı yer değiştirme Başvuru Kılavuzu, bakanlığın internet sitesinde yayımlandı. Kılavuza göre, başvurular, mazeretleri nedeniyle görev yerlerinden ayrılacak öğretmenlerin yerine atama yapılabilmesi için iki aşamalı alınacak.

11-17 Ağustos arasındaki birinci aşama başvurularında öğretmenler ‘Elektronik Başvuru Formu’nu doldurarak mazeret durumuna göre atanmak istedikleri il ve ilçeyi seçerek başvuru formunu onaylatacak.

İkinci aşamada, öğretmenlerin atanmak istedikleri il ve ilçede alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumları ile öğretmenlerin yer değiştirmesi nedeniyle boşalması muhtemel eğitim kurumlarının listesi http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacak. Birinci aşamada başvurusu onaylanan öğretmenler, atanmak istedikleri eğitim kurumu kodlarını, tercih önceliklerini dikkate alarak işaretleyecek. İkinci aşama başvurusu olan tercih süreci 20-26 Ağustos arasında tamamlanacak.
Tercih aşamasında “boşalması muhtemel eğitim kurumu” olarak ilan edilen, ancak atamalar sonucunda bunlardan norm kadrosu boşalmayan eğitim kurumlarını tercih eden öğretmenlerin bu tercihleri değerlendirmeye alınmayacak. Atamalar ise 28 Ağustos’ta olacak.

Öğretmenler, özürlerinin bulunduğu ildeki eğitim kurumları arasından en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilecek. de eş durumu atamasına başvurabilecek.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?